‘Domuz gribi salgını ilk safhasında’

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, dünyada daha önce ortaya çıkan salgınların, birkaç milyon vakanın bile “salgında nispeten ilk safha” olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Britanya’daki vaka sayısında büyük artışın WHO’nün beklentileriyle uyumlu olduğunu kaydeden Fukuda, dünya çapında 130 bin civarında doğrulanmış vaka sayısı bilgisine sahip olduklarını bildirdi.

Fukuda, domuz gribi aşısıyla ilgili olarak da, aşının kamuya verilmeden önce güvenilirliği konusunda hiçbir şüphe kalmaması gereğine işaret etti.

WHO Başkan Yardımcısı, sağlık alanındaki yetkililer ve ilaç şirketlerinin, kuzey yarımkürede grip sezonu olan sonbahar gelmeden önce aşı üretimini hızlandırmanın yollarını aradıklarını belirtirken, “Ödün verilemeyecek şeylerden biri, aşının güvenilirliğidir” dedi.

Fukuda, domuz gribi için ilk aşının eylül ve ekim aylarında kullanıma hazır olması gerektiğini kaydetti.

DOMUZ GRİBİ YAKINDA BÜTÜN DÜNYAYA YAYILACAK

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi hastalığına neden olan A(H1N1) virüsünün yakında dünyanın tamamına yayılacağı uyarısında bulundu.

WHO sözcüsü Gregory Hartl, basına yaptığı açıklamada, virüsün örgüte üye 193 ülkeden 160’na yayıldığı göz önünde bulundurulduğunda, bütün dünyanın risk altında olduğunun söylenebileceğini belirtti.

Yetkili, hastalıktan ölenlerin sayısının 800’e yaklaştığını sandığını da söyledi.

WHO’nun, geçen salı günü açıkladığı verilere göre, bugüne kadar hastalıktan 700’den fazla kişi hayatını kaybetti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.