Domuz gribi Polonya’da

doktor oneri

Polonya Haber Ajansı, sağlık yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, virüsün ilk kez belirlendiğini duyururken, virüse yakalanan kişinin durumunun ağır olmadığını kaydetti.

Bu arada, İspanya Sağlık Bakanlığı, ülkedeki domuz gribi vakasının 81’e yükseldiğini duyurdu.

İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, virüsün en fazla Endülüs ve Katalonya bölgelerinde görüldüğü belirtildi ve 49 kişinin de virüs bulaşmış olabileceği kuşkusuyla kontrol altında tutulduğu ifade edildi.

Öte yandan Rusya’nın, İspanya’dan domuz eti alımını durdurması polemiklere neden olurken, İspanyol hükümeti de Rusya’ya, ‘durumun normale döndürülmesi’ çağrısında bulundu.

VİRÜSÜN İLK GENETİK DİZİLİŞİ ÇIKARILDI
Kanada, Meksika’dan dünyaya yayılan domuz gribi virüsü H1N1’in ilk genetik dizilişini çıkardı.

Kanada Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, düzenlediği basın toplantısında, ”İlk kez Meksika ve Kanada’daki gribin virüsü H1N1 üzerinde bu yapılıyor” dedi ve bunun hastalığa karşı aşı bulunmasının yolunu açabilecek bir gelişma olduğunu söyledi.

Araştırmanın, Kanada Halk Sağlığı Ajansı’nın ulusal mikrobiyoloji laboratuvarında yapıldığı belirtiliyor.

Öte yandan, Amerikalı bilim adamlarının, H1N1 virüsünü iyileştirmek için aşı çalışmalarıın ilk aşamasında oldukları bildirildi.

Amerikan Sağlık Enstitüleri (NIH) yetkisi Anthony Fauci, bir aşı geliştirmek için gereken çalışmalara başlandığını, ilk aşamanın virüsün izole edilmesi olduğunu ve araştırmacıların bunu başardıklarını kaydetti.

Fauci, bilim adamlarının yalnızca ilk aşamada olduğunu da vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kimi ülkelerin domuz gribiyle mücadele kapsamında getirdiği kısıtlamalarla ilgili açıklama istedi.

WHO Sözcüsü Gregory Hartl, kimi ülkelerin WHO’nun tavsiyelerinden önemli ölçüde farklı önlemler aldıklarını vurguladığı açıklamasında, bu ülkelerin halk sağlığı bakımından önlem olarak yaptıkları bu kısıtlamalarla ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

Sözcü, ülke ismi vermeden kimi ülkelerin öne sürdüğü gerekçelerle ilgili daha fazla bilgi toplamaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

WHO, örneğin yolculuk yasağı tavsiye etmezken, kimi ülkeler gripten etkilenen ülkelere bu yönde yasaklar koyarken, kimi ülkeler uçuşları askıya alırlarken, Çin ise işi Meksika vatandaşlarını karantinaya almaya dek vardırmış bulunuyor.

Domuz gribinin ilk görüldüğü yer olan Meksika’daki yetkililer, bu hafta içinde WHO’ya, kendilerine yönelik uygulamalar konusunda resmi açıklama isteğinde bulunmuşlardı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.