Domuz gribi laboratuvarları açılıyor

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, halen A(H1N1) virüsünün analizlerinin yapılabildiği, biri Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) bünyesinde diğeri de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde iki viroloji laboratuvarı bulunduğunu söyledi.

RSHM’nin kapasitesinin yılda 3-4 bin örneğe bakmak için yeterli olduğunu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin de yılda 2 bin örneğe bakabilecek kapasiteye sahip bulunduğunu anlatan Ertek, hem ulaşım kolaylığının sağlanması hem de kapasitenin artırılması açısından üç ilde daha RSHM müdürlüklerine bağlı laboratuvarların hizmete gireceğini bildirdi.

İstanbul, İzmir ve Adana’daki yeni laboratuvarların 1 Kasım’da faaliyete başlamasının planlandığını belirten Ertek, ”Bu laboratuvarlarda yedi ya da sekiz yakın çevre ilden gelen örnekler incelenebilecek. Ancak ulaşım imkanı açısından bu illere uzak olan yerlerden alınan örnekler yine hava yoluyla bize gönderilecek. Yeni laboratuvarlar merkezimizle bağlantılı olarak çalışacak” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.