Domuz gribi kaynaklı tıbbi atık uyarısı

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıkların uygun yolla bertaraf edilmemesi halinde hastalığın bulaşma riskinin artacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıklara maruz kalan tüm bireylerin potansiyel olarak risk altında olduğu belirtilerek, bu atıkların, halk sağlığı için ciddi tehdit niteliği taşıdığı ve çevreyi de olumsuz etkilediği ifade edildi.

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde, tüm tıbbi atıklar gibi domuz gribinden kaynaklanan atıkların da sağlık kuruluşlarında ayrı toplanması ve ayrı taşınmasının zorunlu olduğu anlatılan açıklamada, bu atıklar için, nitelikleri Yönetmelik’te belirtilen torbalar ve kesici- delici malzeme atık kapları kullanılması, toplama ve taşımada görevli personelin eldiven, maske ve tıbbi atık için kullanılan iş tulumu ile çalışması gerektiği belirtildi.
 
İVEDİLİKLE BERTARAF EDİLMELİ  
Bu hastalıktan kaynaklanan atıkların insan sağlığı açısından risk yaratmaması için ivedilikle bertaraf edilmesi uyarısında bulunulan açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıkların; tıbbi atık yakma, depolama, sterilizasyon tesislerinde, yakarak, depolanarak ya da sterilize edilerek bertaraf edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, eğer bu tesisler yoksa ”son çare olarak” atıkların gömülerek bertaraf edilebileceği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

SU KAYNAKLARINDAN UZAK OLMASI ÖNEMLİ
”Diğer seçeneklere başvurulamadığı hallerde son çare olarak gömme yöntemi kullanılacaksa, atıklar evsel atık depolama alanı dışında açılacak çukurlara gömülmelidir. Bu atıkların gömüleceği alan içme, kullanma ve sulama suyu temin edilen yer altı ve yer üstü su kaynaklarından, taşkın riskinin yüksek olduğu sahalardan, toprak kayması, çığ ve erozyon tehlikesi bulunan sahalardan uzak omalıdır.

Çukurun tabanı kil ve benzeri malzeme ile sıkıştırılarak geçirimsizliği artırılmalıdır. Çukur tabanına ve atığın üzerine yeteri kadar kireç serilmelidir. Torbaların parçalanmaması amacıyla çukur tamamen dolmadan ve kapatılmadan iş makineleri ile sıkıştırma yapılmamalıdır. Doldurulan ve üzerleri kapatılan çukurlarda vahşi hayvanların açamayacağı ve beslenemeyeceği şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.