Domuz gribi kan bağışını etkilemedi

Sağlık Bakanı Akdağ ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin katılımıyla, Kızılay Genel Merkezi’nde ”1 Milyon İyi İnsan Aranıyor” kampanyasının 2009 yılı sonuçları açıklandı. Bakan Akdağ, ”Kan bağışı yapıldığında domuz gribine daha kolay yakalanmak mümkün mü?” sorusu üzerine şunları söyledi:

”Bizim gözlemimize göre önemli bir etkilenme olmadı. Düzenli kan vermek, kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu grip ya da herhangi bir duruma karşı hazırlık açısında da aslında dezavantaj değil, avantajdır. Kan verirseniz güçsüz kalırsanız şeklindeki bir dedikodu, vatandaşın kan vermesini engeller veya azaltır. Halbuki bilimsel gerçek bunun tam tersidir. Grip hastalığında virüsün insan vücudunda yaklaşık 10 gün dolaşır. Bunun dışında hasta zaten virüs taşımayan kişidir. Dolayısıyla hepatit virüsü insan vücudunda kalıcıdır. Böyle bir kişiden kan alınmaz ama grip virüsü insanın vücudunda sürekli kalan bir virüs değildir. Gelir ve hasatlığı yapar, gider. Hastalık sırasında zaten kan alınmaz. O hastalık dönemindeyse zaten kişiden kan alınmaz”

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de bu soruya, ”Bize gelen verilerde ve yaptığımız çalışmalarda bu domuz gribiyle alakalı kan vermenin bir ilişkisi olmadığını gördük. Bağışçılarımız düzenli olarak kanlarını veriyorlar. Şöyle bir şeyler duyabilirsiniz. İnsanların direnci azaldı gibi söyleniyor. Kesinlikle alakası yok. Biz, bu konuda bilim çevrelerinden de raporlarını aldık. ‘Kan ver, sağlıklı kal ve vücut direncini artır’. Bunu unutmayalım” yanıtını verdi.

ÇAĞDAŞ ÜLKELERDE TÜRKİYE’NİN 5 KATI GÖNÜLLÜ VAR
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Türkiye’nin kan ihtiyacının sağlanması için kan bağışı yapılmasına yönelik kampanyalar düzenlediklerini ve halkın farkındalığını artırmayı amaçladıklarını söyledi. Kan bağışının her geçen yıl arttığını, ancak hala çağdaş ülkelerinin altında olduğunu belirten Küçükali, ”Her konuda merhameti yüksek olan insanlarımıza buz bu davranış değişikliğini tam anlamıyla anlatamadığımızdan dolayı çağdaş ülkelerin geresinde kaldığımızı üzülerek ifade etmek istiyorum. Çağdaş ülkelerde neredeyse Türkiye’nin 5 katı kadar gönüllü kan vericisi bulunmaktadır” diye konuştu. Küçükali, kan bağış kampanyalarının sadece Türk Kızılayının ve Sağlık Bakanlığının projesi olmadığını, ulusal bir proje olduğunu, bunun için de desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.