Domuz gribi için acil toplantı

doktor oneri

WHO’nun acil toplantı kararı, domuz gribi vakalarının Avustralya’da hızla yayılmaya başlaması en büyük etken oldu.

Bir grip virüsünün dünyadaki farklı iki bölgede insandan insana yaygın biçimde bulaşması, salgının küreselleştiği anlamına geliyor.

Gözlemciler, domuz gribi diye adlandırılan H1N1 tipi virüsün salgın seviyesinin arttığının açıklanmasının aşı imalatı çalışmalarına hız verebileceğini, kimi hükümetlerin seyahat yasakları gibi önlemleri gündeme getirebileceğini söylüyor.

Domuz gribinin geçen nisan ayında Meksika’da tespit edilmesinin ardından Kuzey ve Güney Amerika’da gribin bulaştığı binlerce vakaya rastlandı.

Bunu takiben domuz gribi diğer kıtalarda da görülmeye başlandı. Bugüne değin virüsün varlığı 74 ülkede doğrulandı.

Ancak şimdiye kadar WHO, gribin yayılma hızını ‘küresel salgın’ olarak tanımlamaktan kaçındı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı örgütün başkanı Margaret Chan gribin sıkça görüldüğü sekiz ülkeden yetkililerle dün bir araya gelerek son durumu görüştü.

Bu ülkelerden Avustralya’da domuz gribi vakaları bir hafta içinde dörde katlandı. Gribe yakalandığı doğrulanan 1200 vaka var.

Avustralya’da virüsün en yaygın bulunduğu kentler ise Victoria ve Melbourne olarak belirlendi.

Vakaların düşünüldüğü kadar şiddetli olmadığını kaydeden Avustralya’nın Queensland eyaletinin Sağlık Bakanı Paul Lucas, bulaşıcı hastalığın ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Domuz gribine yakalananların çoğu normal grip semptomları gösterdikten sonra yeniden toparlansa da, Dünya Sağlık Örgütü dünya çapında doğrulanan 27 bin 737 vakadan 141’inin ölümle sonuçlandığına dikkat çekiyor.

Son olarak bir grip salgınının küreselleştiği 1968 yılında Hong Kong gribi nedeniyle ilan edilmişti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.