Domuz gribi Erzurum’da

Vançelik, domuz gribi olduğundan şüphelenilen M.A’nın boğaz sürüntü örneğinin Ankara’ya gönderildiğini ve sonucun pozitif olduğunu söyledi.

Hastanın yüksek ateş nedeniyle hastahaneye müracaat eden 11 aylık bebeğinin ise domuz gribi olmadığının laboratuvar ortamında saptandığını belirten Vançelik, ”Domuz gribinde şu ana kadar ülkemizde ölüm vakası görülmedi. İlimizde de laboratuvar olarak doğrulanmış tek domuz gribi vakası bulunmaktadır” dedi.

M.A’nın yurt dışı seyahati sonrası ateş, halsizlik, öksürük şikayeti ile 15 Ekimde Palandöken Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine başvurduğunu ifade eden Vançelik, şöyle konuştu:

”Yakın zamanda yurt dışından dönen hastadan alınan boğaz sürüntü örneği, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezine gönderildi. Sonucun pozitif olarak gelmesi üzerine ailenin tüm bireyleriyle görüşülerek olası bir bulaşma açısından bilgilendirildi. Hasta ve yakınları günlük takibe alındı. Daha sonra hastanın 11 aylık bebeğinin ateşinde hafif yükselme olması üzerine kontrol ve durumunun izlenmesi amacıyla 18 Ekimde gözetime alındı. 19 ekimde taburcu edildi ve taburcu edildikten sonra bebeğin domuz gribi olmadığı laboratuvar olarak doğrulandı. Babanın genel durumu ise iyi ve evde izlemine devam ediliyor.”
 
ERZURUM DOMUZ GRİBİNE HAZIR  
Erzurum’da olası bir domuz gribi salgınına karşı hazırlıkların yapıldığını, gerekli ilaç, malzeme stoklarının sağlandığını bildiren Erzurum Sağlık Müdürü Doç. Dr. Vançelik, şunları kaydetti:

”Daha önce çeşitli kurumlarda toplantılar yaptık. Her kurum kendi planını hazırladı. Ayrıca üniversitesi öğretim üyeleri ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile il merkezindeki diğer hastanelerimizde çalışan hekimlerden oluşan bir bilimsel kurul oluşturuldu. Bilimsel kurul, durumu değerlendirmek için hafta içinde tekrar toplanacak.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.