Domuz gribi Endonezya’ya sıçradı

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı, başkent Cakarta’da Endonezyalı bir pilotla, Bali adasındaki yabancı bir kadına yapılan testlerin pozitif çıktığını belirtti.

DOMİNİK CUMHURİYETİNDE ÖLENLERİN SAYISI 2’YE YÜKSELDİ

Bu arada, Dominik Cumhuriyeti’nde 50 yaşında bir kadının domuz gribinden öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Bautista Rojas, son kayıpla domuz gribinden ölenlerin sayısının ikiye yükseldiğini açıkladı.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki domuz gribi vakalarının sayısı ise 108’e çıktı.

Domuz gribinin artık küresel bir salgın olduğunu ilan eden Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalıktan şimdiye kadar 237 kişinin öldüğünü, vaka sayısının da 50 bini geçtiğini kaydetmişti.

KAMBOÇYA’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Kamboçya’da ilk domuz gribi vakası doğrulandı. Kamboçya Sağlık Bakanlığı, 16 yaşındaki bir Amerikalı öğrencide domuz gribinin saptandığını açıkladı.

Amerikalı gencin bir okul gezisi dolayısıyla Kamboçya’da bulunduğu ve başkent Phnom Penh’e geldiği günün ertesinde domuz gribi semptomları gösterdiği belirtildi.

KANADA’DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 20’YE ÇIKTI

Kanada’da domuz gribinden ölenlerin sayısı 20’ye çıktı. Kanada Halk Sağlığı Ajansından yapılan açıklamada, Toronto’da hastanede tedavi görmekte olan 2 hastanın daha yaşamını yitirdiği kaydedildi. Kanada genelindeki domuz gribi vaka sayısı da 7 bine yaklaştı.

Bu arada St. John’s kentinde huzurevinde kalan bir yaşlıda A/H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine huzurevi karantinaya alındı.

Eyalet yetkilileri, tüm sakinlerinin virüs taramasından geçirildiğini belirttiği huzurevinin kontrol altında tutulduğunu açıkladılar.

ARJANTİN’DE VİRÜSTEN 7 KİŞİ DAHA ÖLDÜ

Arjantin’de Influenza A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinden 7 kişinin daha öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son ölümlerle birlikte ülke genelinde virüs kaynaklı ölümlerin 17’ye yükseldiği belirtilerek, ölümlerin tamamının başkent ve çevresinde meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, H1N1 virüsüyle ilgili olarak da ülke genelinde 74 yeni vaka ile birlikte toplam vaka sayısının bin 294 olduğu da ifade edildi.

Kent sağlık idaresi yetkilileri, hastanelerde virüs kaynaklı tedaviler için ihtiyaç olabileceği düşüncesiyle acil olmayan operasyonların erteleneceğini açıklarken, doktorlar, güney yarımkürede hakim olan kış mevsimine işaret ederek, bronşit ve mevsime özgü benzeri hastalıkların H1N1 virüsünden daha öncelikli olabileceğini dile getirdi.

OTTAWA’DA DOMUZ GRİBİNDEN 2 KİŞİ ÖLDÜ

Kanada’nın başkenti Ottawa’da domuz gribinden 2 kişi daha hayatını kaybetti.

Kanada Halk Sağlığı Ajansının Ottawa Sorumlusu Dr. Isra Levy, Güney Ontario Çocuk Hastanesinde tedavi altında tutulan bir genç ile 52 yaşındaki bir başka erkek hastanın öldüğünü açıkladı. Salı günkü ölümlerle birlikte Kanada genelinde domuz gribinden yaşamını yitirenlerin sayısı 18’e yükseldi.

Öte yandan, Kanada Senatosu Kızılderililerle İlişkiler Komitesinin toplantısına domuz gribi damgasını vurdu.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı eski yetkililerinden Senatör Dr. Kim Barker, komite toplantısında yaptığı konuşmada, domuz gribinin Manitoba eyaleti başta olmak üzere Kızılderili halkın yaşadığı bölgelerde hızla yayıldığını söyledi.

Senatör Barker, ”ülkemiz, ta Afganistan’a bile ev, yol, sağlık hizmeti ve temiz su götürürken, yanıbaşımızdaki yerli halkı kaderleri ile başbaşa bırakmamızı anlamak mümkün değil. Bu insanların ölmelerine seyirci mi kalacağız?” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü de, geçen ay yaptığı açıklamada, Kanada’yı Kızılderili halkın yaşadığı bölgeler konusunda uyarmıştı.

Domuz gribi Endonezya’ya sıçradısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.