Domuz gribi değil Kuzey Amerika gribi olmalı

doktor oneri

Merkezi Paris’te bulunan örgütten yapılan açıklamada, “Virüs bugüne kadar hayvanlarda tespit edilememiştir. Bu nedenle bu gribe domuz gribi demek doğru değildir” denildi ve hastalığa, yayılmaya başladığı coğrafi bölgeden dolayı “Kuzey Amerika gribi” denilmesi önerildi.

Küresel bir grip salgınından korkulurken, şimdiye kadar son gribe yakalananlara Meksika, ABD, Kanada ve İspanya’da rastlandı.

İsrail ve Yeni Zelanda’daki bazı vakaların da bu grip türüne ait olabileceği belirtiliyor.

OIE’den yapılan açıklamada, virüsün hayvanlarda da hastalığa yol açtığı kanıtlanabilirse, virüsün yayılmasının bölgesel ve küresel durumu daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunuldu.

İSRAİL’DE DOMUZ GRİBİNİN ADI DEĞİŞMİYOR

İsrail Sağlık Bakan Yardımcısı ve aşırı dinci Birleşik Tevrat Yahudiliği partisi lideri Yakov Litzman’ın domuz gribine ”Meksika gribi” adı verilmesi teklifi rağbet görmedi. Litzman’ın önerisine Meksika’nın İsrail Büyükelçisi Frederico Salas’tan resmi yollardan protesto notasıyla karşılık verildiği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Meksika Büyükelçisinin Litzman’ın önerisinden alındığı ve İsrail’in gribe verilen adı değiştirmek gibi bir niyetinin olmadığı ifade edildi.

Yakov Litzman, kamuoyuna bilgi vermek amacıyla düzenlediği bir basın toplantısında, ölümcül virüsün yol açtığı hastalığa ”domuz gribi” yerine ”Meksika gribi” denilmesi önerisinde bulunmuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.