Domuz gribi bilançosuna yasak

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, periyodik olarak her hafta domuz gribinden ölümlerin sayısını bildirmenin halk sağlığı, alınması gereken önlemler ve buna karşı yürütülen mücadele açısından bir faydası olmadığını bildirdi.

Bu nedenle, bundan sonra düzenli olarak haftalık açıklamalarda ölüm sayısının verilmeyeceğini belirten yetkililer, Avrupa’da ve dünyada böyle bir uygulamanın olmadığına da dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı, önce haftada iki kez, pazartesi ve perşembe günlerölenlerin sayısını açıklıyordu. Daha sonra sadece salı günleri açıklama yapılmaya başlanmıştı.

Bu açıklamalarda, virüsten ölenlerin yanı sıra, vaka sayısı ve tedavi görenlerin sayısı da veriliyordu.

Ancak Sağlık Bakanlığı, ölenlerin sayısını artık açıklamayacağını duyurdu.

458 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ
17 Aralık itibarıyla domuz gribinde vaka sayısı 12 bin 316 olmuştu. Ölenlerin sayısının ise 458 olduğu açıklanmıştı.

BAKANLIK’TAN AŞI ÇAĞRISI
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşılamanın önemine dikkat çekilerek “Hastalıktan koruduğu gibi, salgının yayılım hızını da azaltan en uygun yoldur” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişinin hastalıkla karşılaştığı hesaplanmaktadır. Yaklaşık 2 milyon doz aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle ülkemizde hastalığa karşı bağışık hale gelen kişi sayısının 6 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı hastalığın yayılım hızının kesilmesi için yeterli değildir.”

Açıklamada, hastalığın kış sonrasında azalmasının bir sonraki sonbaharda ise yeniden artmasının beklendiği belirtildi.

Domuz gribinin artık her ilde görüldüğü belirtilen açıklamada “67 ilde ölümler yaşandı” denildi.

Hastalığın etkilediği yaş gruplarıyla ilgili olarak ise şöyle denildi: “Hastalık her yaş grubunda görülmekle birlikte daha sık olarak çocuk-genç ve orta yaş nüfusta görülmektedir. Yaşlılar daha az hastalanmakla beraber, yaşlılarda hastalık daha şiddetli seyretmekte ve ölüme yol açabilmektedir. Hastalık; gebe ve loğusalar, kronik hastalığı bulunanlar ve okul öncesi çocuklarda daha fazla ölüme yol açmaktadır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.