Domuz gribi bereketi

Dünyada bir çok ülke gibi Türkiye’de domuz gribi salgınına karşı mücadelsine devam ediyor. Mücadele kapsamında antiviral ilaç, koruyucu ürün ve aşı satışlarında patlma yaşanıyor.

TEB Genel Sekteri Özgür Özel yaptığı açıklmada, piyasada yoğun talep gören zatürre ve grip aşılarının tükendiğini bildirdi. Türkiye’de 5 yaş üzeri çocuklarla yetişkinler için ”Pneumo 23” ve 0-5 yaş için ”Prevenar” isimli 2 farklı zatürre, Fluarix, Vaxigrip ve İnfluuvac isimli de 3 farklı grip aşısı bulunduğunu belirten piyasada yoğun talep gören zatürre ve grip aşılarının tükendiğini bildirdi.

Türkiye’de bu yıl satılan grip aşısı adeti 2 milyon kutu oalrak açılnadı ve geçen yılki illk 10 aylık dönme göre yüzde 4 lük bir atış olduğu kaydedildi. Bu artışın türk lirası bazında yüzde 10 olduğu da belirtildi.

Antiviral satışlarında ise görülen artış oldukça dikkat çekiyor. Geçen yıl 112 bin satılan Tamiflu ilacının sadce Kasım ayına kadar 260 bin satıldığı ve artışın yüzde 113 olduğu açıklandı.

Steril el temizleyecilerindeki artış yüzde 900 olarak açıklandı ve Üreticilerin firma siparişlerini karşılayamadıkları ve talepler doğrultusunda atışların şu anki değerlerin 10 katına kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Domuz gribi bereketi

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.