Domuz gribi aşısı üretimi başladı

doktor oneri

Aşının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen koşullarda üretildiği bildirildi.

Aşı üretimine başladıklarını açıklayan Omnivest Ltd. şirketinin sözcüsü Zsolt Nemeth, ilk haftada 500 bin adete ulaşacaklarını söyledi.

Birçok ülkenin kendilerinden bu aşıyı satın almak istediğini açıklayan Nemeth, Macaristan’a yetecek kadar aşı ürettikten sonra ihracata başlayacaklarını kaydetti.

Nemeth, Macaristan Sağlık Bakanlığı ile temas halinde bulunduklarını belirtti.

BANGLADEŞ’TE İLK KEZ DOMUZ GRİBİ GÖRÜLDÜ

Bangladeş’te, ABD’den dönen bir kişide domuz gribi teşhis edildiği, böylece ülkede ilk kez kesinleşmiş domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Rahul Hakkı, “Bangladeş’te ilk domuz gribi vakası tespit edildi. Şu anda tedavi altında olan hasta, ABD’den ülkeye geldi” dedi. Hakkı, başka ayrıntı vermedi.

Dünya Sağlık Örgütü, son resmi açıklamasında, domuz gribinden ölenlerin sayısının 167’ye yükseldiğini, vaka sayısının ise 89 ülkede 39 bin 620’ye çıktığını duyurmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN’DA 7 DOMUZ GRİBİ VAKASI DAHA

Suudi Arabistan’da 4’ü çocuk 7 kişide daha İnfluenza A/H1N1 virüsü belirlendi.

Hastaların tedavi altına alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar domuz gribinden kimsenin ölmediği ülkede, toplam vaka sayısının 29 olduğu kaydedildi.

Son vakaların, öncekilerle temas sonucunda hastalandığı ifade edildi.

AVUSTRALYA’DA DOMUZ GRİBİ TEŞHİSİ KONAN KİŞİ BAŞKA HASTALIKTAN ÖLDÜ

Avustralya’da, Influenza A/H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi hastalığı teşhisi konan bir kişinin, başka hastalıktan öldüğü açıklandı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 26 yaşındaki hastanın domuz gribinden ölmediğini, başka birkaç rahatsızlığı bulunduğunu söylediler.

Avustralya’da hastalıkla ilgili 2 bin 199 vaka görüldü, bugüne kadar ölüm olayı bildirilmedi.

LÜBNAN’DA 8 KİŞİDE DAHA DOMUZ GRİBİ

Lübnan’da, aralarında bir çocuğun da bulunduğu yurt dışından gelen sekiz kişide daha Influenza A/H1N1 virüsünün belirlendiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Amerika’ya giden 38 kişilik öğrenci heyetinden bazı kişilerde daha önce virüsün tespit edildiği, son pozitif vakaların da da aynı gruptan üç kişide görüldüğü belirtildi.

Virüsün tespit edilen kişiler arasında, daha önce pozitif çıkan bir kişinin kardeşi ile, Kanada’dan gelen iki kişilik aile ve çocuğunun da bulunduğu açıklandı.

Virüsün son görüldüğü kişinin ise aynı ailenin çocuğunun bir arkadaşı olduğu belirlendi.

Sağlık Bakanlığının bu son açıklamasıyla, ülkede virüs bulaşan hasta sayısının 20’ye ulaştığı belirtildi.

Domuz gribi aşısı üretimi başladısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.