Domuz gribi aşısı güvenli!

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinde merak edilenlerle ilgili bir açıklama yaptı.

‘Domuz gribi aşıları güvenli mi?’ sorusuna, geliştirilen lisanslı aşıların tamamının ‘güvenli olduğu’ açıklaması gelirken, ‘tek mi yoksa iki doz mu?’ tartışmalarına da açıklık getirildi. DSÖ’nün son açıklaması şöyle:

– 10 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için tek doz aşı yeterli. Ancak, yine de ülkeler tercih ettikleri aşılara göre nihai kararı vermeli.

– Henüz 10 yaşın altındaki çocuklarda hangi dozun uygulanacağı net değil ve incelemeler devame diyor.

– 25 farklı ilaç firmasının geliştirdiği domuz gribi aşıları güvenli.

– Uzmanların domuz gribi aşısı olan insanları gözlemleyerek elde ettiği ilk sonuçlar, aşının beklenmedik bir yan etkiye yol açmadığını gösteriyor. Aşılamadan sonra bazı yan etkilere rastlandı ama bunlar mevsimsel grip aşıların yol açtığı yan etkilerden farklı değil.

– Domuz gribi ve mevsimsel grip aşılarının aynı anda kullanılmasında sakınca yok.

Ve örgüt, dünyada domuz gribinden ölenlerin sayısının da 5 bin 700’e yükseldiğini açıkladı.

Domuz gribi aşısı güvenli!

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.