Domuz gözünden alınan parçayla görüyor

Çin’in güneydoğusunda yer alan Jiangxi eyaletinde yaşayan 14 yaşındaki görme engelli bir hasta, Guangzhou kentinde gerçekleştirilen kornea transplantasyonu ile görme yetisini tekrar kazandı.

Zhongshan Üniversitesi’nden doktorların geçen ay gerçekleştirdiği operasyon domuz gözden alınan bir parçanın kullanılmasıyla gerçekleştirildi.

Doktorlar, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve önümüzdeki günlerde tamamen iyileşeceğini belirtti.

Hong Kong merkezli İngilizce yayımlanan gazete South China Morning Post’un haberine göre, hasta sağ gözündeki görme yetisini Çin’in yılbaşı döneminde meydana gelen bir fişek kazası sonucu tamamen kaybetmişti.

ARZ TALEBİ KARŞILAMADIĞI İÇİN DOMUZ GÖZÜ

Guangzhou’da yayımlanan Southern Metropolis Daily gazetesine göre, domuz korneasının insan gözüne yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen transplantasyon Güney Çin’de bir ilk olarak dikkat çekiyor.

Çin’deki organ bağışı oranı kalabalık nüfustan ötürü hasta talebini karşılamadığı için insan korneası transplantasyonunda domuz gözünden bir parça tercih edildi.

Zhongshan Üniversitesi’nden bir profesör yaptığı açıklamada, insan vücudunun domuz korneasını kabul ettiğini ve ülke genelindeki 5 milyona yakın kornea hastasının bu yöntemle tedavi edilebileceğini belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.