Doktoru ölümle tehdide 8.500 tl ceza

Hasta İ.B, aile hekimi Eryazgan’dan ilaçlarını annesi üzerinden reçete etmesini; yani evrakta sahtecilik yapmasını istedi. Olumsuz yanıt alan İ.B, hakaretler yağdırıp tehditte bulundu.

Doktor Hacı Yusuf Eryazgan o gün yaşananları şu şekilde anlattı. “İ.B sabah polikliniğe gelip tedavi oldu. İlaçlarını yazdım, gitti. Öğleden sonra bu kez annesiyle geldi. ‘Annemi de muayene edin’ dedi. Hastanın muayene için hazırlanmasını istediğimde, ‘Annemin şikayetleri benimkilerle aynı. Bana yazdığınız ilaçları ona da yazın’ dedi. ‘Böyle birşey yapamam, bu sahteciliğe girer’ deyip anneyi muayene etmek istedim. Ancak İ.B ısrarını sürdürdü, yeşil kartının vizesinin bittiğini ve kendisine yazdığım ilaçları, annesinin adına almak istediğini söyledi. Kabul etmeyince, poliklinikte bulunan perde paravanı üzerime fırlattı ve hakaretler yağdırdı; ‘öldürürüm’ diye tehdit etti. Aile Sağlığı Merkezi’ndeki diğer arkadaşların yardımıyla saldırgan engellendi.”

Hacı Yusuf Eryazgan, saldırgan hakkında davacı oldu. Şanlıurfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlandı. Hakim, İ.B’ye hakaret suçundan 5 ay hapis, tehdit suçundan ise 8.500 tl para cezası verdi. Hapis cezası, saldırganın sabıkası olmaması nedeniyle ertelendi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu üyesi olan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, birçok aile hekiminin, usülsüz ilaç yazımı talebiyle karşı karşıya kaldığını ve bu nedenle şiddet gördüğünü belirtti. Farklı bir kişi adına reçete yazmanın evrakta sahtecilik suçu işlemek olduğunun altını çizen Eryazgan, “nasıl bir başkasının kimliğiyle bankadan para çekemez ya da tapu çıkartamazsanız, ilaç da alamazsınız. Bu tür usülsüz isteklerin suç olduğu, Sağlık Bakanlığınca medya kuruluşları vasıtasıyla halka anlatılmalı” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.