“Doktorluktan çok katiplik yapıyoruz”

Aile Hekimlerinin cumartesi nöbetleriyle ilgili sorunları bir süredir devam ediyor. İstanbul Aile Hekimleri Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serkan Özbakış’a göre de cumartesi nöbetleri; doktor başına 0.3 hastanın düştüğü aile hekimliği sistemine uygun değil.

Bu nedenle birçok aile hekiminin nöbet tutmadığını aktaran Özbakış, Sağlık Bakanlığının, nöbete gitmeyen aile hekimlerinden savunma almak için “sarı zarf” gönderdiğini söyledi. Recep Sağlam Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarından olan Dr. Serkan Özbakış, merkezlerine bir günde 96 sarı zarfın ulaştığını belirtti.

“SORUŞTURMALAR USULÜNE UYGUN YAPILMIYOR

Her bir zarfın, 4 imza karşılığında teslim edildiğini belirten Dr. Özbakış, gelen tüm zarfları teslim almak için 10 dakika imza atttığını dile getirerek ”Hasta bakmak için geldiğim ASM’de bu tür bürokratik işlerle uğraşmak hem hastalarımın zamanını almama hem de motivasyonumun düşmesine neden oluyor. Doktorluktan çok katiplik yapıyoruz” dedi.

Cumartesi nöbetlerine yönelik soruşturmaların usulüne uygun yapılmadığı görüşünde olan Özbakış, Danıştay’ın da bu yönde kararı bulunduğunu söyleyerek, “Herhangi bir soruşturma açıldığında ‘muhakik’ (ön incelemeci) atanır ve ifadelerimizi alır; ancak nöbet soruşturmalarında böyle bir görevlendirme yapılmıyor” diye konuştu.

Özbakış, haksız yere ceza puanı almamak için, Sağlık Bakanlığına usülüne uygun soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle dava açmak zorunda kaldıklarını belirtti.

AHEF BAŞKANI: AİLE HEKİMLERİNE MOBBİNG UYGULANIYOR

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer de siyasi nedenlerle aile hekimliğinin baltalandığını savunarak, “Aile hekimlerinin yaptıkları ASM’leri kendi eserleri gibi gösterenler, ürettikleri angaryalarla, aile hekimliği uygulamasının temellerine dinamit koymuşlardır. Cumartesi nöbetleri ile, keyfi para ve ihtar puanı cezalarıyla 23 bin aile hekimine mobbing uygulanmaktadır” dedi.

“ASM’LERDE AŞILARI SAKLAYACAK BUZDOLABI YOK”

ASM’lerdeki aşıların saklanmasıyla ilgili bir de iddiada bulunan Özer, “Türkiye’de aşı saklanmasına uygun buzdolapları yoktur. Bakanlık mevzuatı, yiyecek dolaplarında aşı saklamayı uygun görmüştür. Ancak yiyecek dolabı ısı sabitleyemediğinden, dolap ısısının 2-8 derece olmadığı durumlarda aile hekimlerine hem idari ceza hem de maddi ceza uygulanmaktadır. Türkiye’de aşı dolabını ürettirip ASM’lere dağıtamayan Bakanlık, ihmalini örtbas etmek istercesine aile hekimlerine ceza yağdırmaktadır” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.