Doktorlar yarım gün reçete yazmayacak

Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına çözüm bulmak için bir araya geliyor.

Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa, Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu adına şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinde ciddi bir artış yaşanmaktadır. Hekimlere yönelik şiddet uzun zamandır Türk Tabipler Birliği’nin ve Derneğimizin gündemindedir. İstanbul’da 2008 yılında yapılan bir araştırmada, sağlık çalışanlarının sözlü saldırıya uğrama oranı yüzde 100, fiziksel saldırıya uğramış olanların oranı ise yüzde 87, hemen her gün fiziksel ya da sözel saldırıya uğradığını söyleyenlerin oranı yüzde 29, bunların polise bildirilme oranı yüzde 40, dava açılma oranı ise yüzde 33 olarak belirlenmiştir.

Geçtiğimiz günlerde Bakırköy’de bir meslektaşımıza yapılan bıçaklı saldırı acil önlemler alınmasının gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bundan sonraki dönemde hekimlere yönelik her saldırı veya şiddet uygulanması sonrasında yarım gün “reçete yazmama” girişiminin başlatılması ve bu saldırıların kamu davası olarak ele alınması için tüm üyelerimizin her platformda çaba göstereceklerinin vurgulanması, hekimlere yönelik şiddet eylemlerindeki artışın nedenlerinin belirlenmesi, hastanelerde alınabilecek güvenlik önlemleri ve derneğimizin çözüme yönelik izleyeceği kısa ve uzun vadeli eylem planlarının tartışılması amacıyla bir araya geliyoruz.”

Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri 22 Aralık 2009 Salı günü saat 12:00’ de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Mazhar Osman Salonu’nda bir araya gelecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.