Doktorlar soğukkanlılığı zamanla öğreniyor

ABD’deki Chicago ve Tayvan’daki Yang Ming üniversitelerinden bilim adamları, doktorların hastalarının çektiği acılara rağmen nasıl durumu doğru denetleyebildiklerini araştırdı.

Araştırmacılar, doktor ve doktor olmayan katılımcılara iğne yapılan kişilerin fotoğraflarını gösterdi. Aynı anda, beyindeki elektrik dalgaları ölçüldü.

Fotoğrafın gösterilmesinden 10 saniye kadar sonra, başkasının çektiği acının “algılanma sinyalinin” doktorların beyninde bulunmadığı görüldü. 

Bilim adamları, doktorların uzun eğitim ve deneyim hayatı boyunca bu “özelliği” geliştirmiş, zamanla bu durumun otomatik hale gelmiş olabileceğini belirtti.

Bununla beraber, “NeuroImage” dergisindeki araştırmaya imza atanlarından Jean Decety, doktorun bir yakınını tedavi ettiğinde ise farklı bir sonuç çıkmasının beklenebileceğine dikkati çekerek, beynin sosyal durumlara uyum sağlayabildiğini, bu durumda doktorun duygularını denetleyemeyebileceğini vurguladı.

Araştırma, Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.