“Doktorlar meslek ve gelecek güvencesi istiyor”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Aksu, tasarıyla koruyucu sağlık hizmetlerinin göz ardı edildiğini ileri sürdü. Ağız ve diş sağlığı, ana çocuk sağlığı hizmetleri gibi koruyucu sağlık hizmetleri ile bazı tedavilerin ”maliyet etkin” olmadığı için sağlık hizmetlerinde kapsam dışı bırakılacağını savunan Aksu, ”Cepten katkı payı ödemezseniz bu sağlık hizmetlerine ulaşmanız mümkün olmayacak” diye konuştu.

Birinci basamaktaki koruyucu sağlık hizmetlerinin de performans üzerinden değerlendirildiğini ifade eden Aksu, çocukluk aşıları performans kapsamında olduğu için bu yaş grubunda aşılama oranlarının yüksek olduğunu, ancak performans dışı olduğu için hamilelikteki tetanoz aşılama oranlarının ise düşük seviyede olduğunu ileri sürdü.

Hekimlere, emekliliğe de yansıyacak bir ücret ödenmesi gerektiğini kaydeden Aksu, ”Hekimler meslek ve gelecek güvencesinin olduğu bir çalışma biçimi istiyor. Bu tasarı hekimin emeğinin ucuzlatılmasına yönelik bir düzenleme içeriyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.