Doktora bıçaklı dayağa hapis cezası

Yaklaşık 1 yıl önce, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Aile Hekimi Dr. Süleyman Tekeş, görevi başındayken bıçak çekilmesi suretiyle şiddete maruz kaldı ve şiddet olayı ile ilgili dava açıldı.

Şanlıurfa Aile Hekimliği Derneği (ŞUAHED) avukatının takip ettiği “sağlıkta şiddet” davası yaklaşık 1 yıl sonra sonuçlandı. Mahkeme bu sefer “sağlıkta şiddet” olayında verilen cezayı ertelemedi, paraya çevirmedi ve Dr. Tekeş’i dövüp bıçaklamaya kalkışan Yakup E. 4 yıl 2 ay, babası Osman E. ise 3 yıl, 4 ay, 18 gün hapis cezasına çarptırıldı.

“ETKİN BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI HEMEN ÇIKMALI!”

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) adına açıklama yapan, Dernek Başkanı Dr. Kutbettin Demir, Sağlıkta şiddet olaylarının cezasız kalması son zamanlarda bu tarz olayların artmasına neden olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu mahkeme kararının emsal teşkil edeceğini ve şiddeti önlemede etkili olacağını düşünüyoruz, ancak daha etkili olabilmesi için en kısa sürede etkin bir sağlıkta şiddet yasasının derhal hayata geçmesi adına çalışmaya devam edeceğiz. Ertelenmiş, paraya çevrilmiş ya da açıklanması geriye bırakılmış hükümlerle, hukuk bu şiddetin önüne geçemeyecek, darp edilenin içine su serpemeyecektir. Geçmiş olsun ve kınama mesajlarının işe yaramadığının bilincindeyiz.”

“EN SON ŞİDDET OLAYINA PENDİK İLÇE BAŞKANIMIZ MARUZ KALDI”

Dr. Demir, Pendik Hatice Kuşçulu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. İsmail Burçin Yalçın’ın da 24 Ocak 2018’de yasal olmayan talebi yerine getirilmediği bahanesi ile hasta yakını tarafından şiddete maruz kaldığını söyledi.

“30 OCAK SALI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI YAPACAĞIZ”

Bu konuyla ilgili olarak da hukuki girişimlerde bulunacaklarını aktaran Dr. Demir, “30 Ocak Salı günü saat 15:00’de Pendik Hatice Kuşçulu ASM’de basın açıklaması için ilçe başkanlarımız ve tüm duyarlı meslektaşlarımız ile buluşacağız” diye konuştu.

ARŞİV VİDEO: DOKTORA ŞİDDET KAMERADA

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.