Doktor kusuruna 140 bin lira tazminat (Doktora 2 yıl hapis)

Diyarbakır’da 5 yıl önce hastanede dünyaya gelen bebeğin vefat etmesine ilişkin davada, Sağlık Bakanlığının 140 bin 538 lira tazminat ödemesi kararlaştırıldı, doktor F.A, “görevi kötüye kullanmak” suçundan 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Veysi ve İmişan Aslan çifti, Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 25 Temmuz 2013’te dünyaya gelen, akciğer enfeksiyonu oluşan kız bebeklerinin tedavisinde doktor F.A’nın gerekli özeni göstermediği ve kusurlu olduğu iddiasıyla Sağlık Bakanlığı hakkında 20 bini maddi, 140 bin lirası da manevi olmak üzere 160 bin liralık tazminat davası açtı.

Diyarbakır 2. İdare Mahkemesinde görülen davada bakanlık avukatı, olayın meydana gelmesinde ağır hizmet kusurunun bulunmadığını öne sürerek, davanın reddi yönünde karar verilmesini talep etti.

Doktor F.A’nın avukatı da bebeğin doğum sonrası takibinin düzenli şekilde yapıldığını, olayda müvekkilinin herhangi bir kusurunun bulunmadığını savundu.

Olayla ilgili Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulunca mahkemeye sunulan raporda, doğumdan sonra bebeğin inleme şikayeti nedeniyle hemşire tarafından nöbetçi uzman doktora gösterildiği ve herhangi bir sorun olmadığının söylenmesi üzerine bebeğin annesine verildiği belirtildi.

Hemşirelerin bebeği inleme şikayeti için uzman doktora muayene ettirmelerinin tıbben doğru olduğuna yer verilen raporda şunlar kaydedildi:

“Doğum sonrası bebeğin annesini emmemesi, inlemesi ile bebeğin çocuk hastalıkları uzmanı doktor F.A. tarafından vital bulguları ve fizik muayene bulguları kayıt altına alınmamıştır. Doktor tarafından solunum bulguları olan bebeğin damar yolu açılmamış olmasının, antibiyotik verilmemesi, akciğer grafisi çekilmemiş olması nedeniyle kusurlu olduğu anlaşılmıştır. Anne ve bebeğin muayene takip ve tedavisine katılan diğer hemşirelere ve yardımcı sağlık personelinde ise kusur bulunmadığı tespit edilmiştir.”

Mahkeme, davanın reddi hakkındaki taleplerin reddine, davacıların tazminat isteminin ise kısmen kabulüne karar verdi.

Kararında bebeğin canlı ve sağlıklı olarak doğmasını müteakip doktor kusuru nedeniyle ölmesini dikkate alan mahkeme, Sağlık Bakanlığının, anne İmişan ve baba Veysi’ye 40 bin 538 lira manevi, 100 bin lira da maddi olmak üzere 140 bin 538 lira tazminat ödemesine hükmetti.

DOKTORA 2 AY 20 GÜN HAPİS CEZASI
Aslan ailesi tarafından Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davada da doktor F.A’nın “görevi kötüye kullanmak” suçundan 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.