Doğurganlık aşısıyla bebek umudu

“Çok mutluyum. Umudumuzu kaybetmiştik. 4-5 başarısız denemeden sonra doğurganlık aşısı yaptırdık. Şu an 20 haftalık hamileyim.”

“6 defa tüp bebek denedim ancak olmadı. Doğurganlık aşısı sayesinde şu an ikiz bebek bekliyorum.”

Bu sözler uzun süre anne olma özlemi çeken Selda Demircan ve Zehra Cantürk’e ait. Çünkü onlar defalarca tüp bebek tedavisi denediler ancak bir türlü anne olamadılar. Tam umutlarını kaybettikleri anda doğurganlık aşısıyla hayallerine kavuştular.

Bebek sahibi olamayan kadınlara, hormonlarla uyarılmış özel kan hücrelerinin bulunduğu sıvılarla geliştirilen aşı uygulandı.

Yöntemi, aralarında Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan’ın da bulunduğu bilim insanları geliştirdi.

GEBELİK AŞISININ FONKSİYON ARTTIRILDI

Prof. Gürgan, çocuk özlemi çeken ailelere sevinç yaşatan doğurganlık aşısıyla ilgili olarak, “Beyinden salgılanan özel bir hormonu gebelik aşısına ilave edelim ve kan hücrelerini onunla da uyaralım dedik ve gördük ki bu uyarı olduğunda daha evvelden etkili olmayan gebelik aşısı bu sefer daha etkili olarak fonksiyon görüyor” şeklinde konuştu.

DÜŞÜKLERİ DE ENGELLİYOR

Yeni tekniğin 40 yaşına kadar uygulanabildiğini belirten Prof. Gürgan, “Biz, daha önce problemlerinden dolayı gebe kalamamış 126 olguyu değerlendirdiğimizde bunların yüzde 40’lara varan oranda gebelik sonuçlarının arttığını bulduk. Daha da ilginç olan daha önce düşük yapan hastaların düşüklerini engellediğimizi gördük” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.