Doğum lekelerine dikkat (Doğum lekesi masum olmayabilir)

Her doğum lekesi, bir izden ibaret olmayabilir. Uzmanlara göre bebeklerde sık rastlanan doğum lekeleri zararsız görünse de bir hastalığı işaret edebilir.

Bebeklerde görülen doğum lekelerine ‘doğum gülü’ olarak da nitelendirildiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Demir, “Doğum lekesi damarların veya lenf kanallarının genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Her lekenin bir önemi yok ama bu lekenin görülüp ne anlama geldiği incelenmeli, aile bilgilendirilmeli ve ona göre de takibi yapılmalı” dedi.

HANGİ DOĞUM LEKELERİ MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ?

Özellikle doğum lekesinin bulunduğu bölgeye, rengine ve yapısına dikkat etmek gerektiğini dile getiren Dr. Demir, “Kırmızı renkte vücudun her yerinde olabilen lekeleri kastediyoruz. Çocuğumuzun gözünde yerleşikse, havayollarındaysa, solunum sıkıntısı yaratacak bir durumu varsa, ciltte de olsa kanama, enfeksiyon riski taşıyorsa üzeri bazen yara olur. Genital bölgede kaka ya da idrar yapmasına engel olacak şekilde anatomik bölgelerde ise mutlaka tedavi edilmeli” diye konuştu.

HER KIRMIZI LEKE TEHLİKELİ Mİ?

Lekenin, rengi önemli ancak Doç. Demir’e göre, her kırmızı renkli leke de tehlike anlamına gelmiyor: “Cilt bölgesindeyse, kanama, enfeksiyon yoksa herhangi bir tedavi endikasyonu yoktur. 1 yaşına kadar çocuğun büyümesi ile büyüme gösterirler. 1 yaşından sonra da kendiliğinde küçülmeye başlarlar.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.