Doğrulanan vaka sayısı 6 bini aştı

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan (WHO) açıklamada, 58’i Meksika’da, 3’ü ABD’de, 1’er kişi de Kanada ve Kosta Rika’da olmak üzere 63 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ancak yetkililer, Kanada ve Kosta Rika’da ölen 2 kişinin başka hastalıkları da olduğuna dikkati çekti.

WHO, doğrulanan domuz gribi vaka sayısının 33 ülkede 6 bin 298 olduğunu duyurdu.

Bu arada, Avrupa Birliği ve Latin Amerika ülkelerinin temsilcileri domuz gribi konusunu görüşmek üzere Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bir araya geldi.

Bu arada Peru’nun, Meksika’dan doğrudan uçuş yasağını kaldırmaya karar verdiği belirtildi. Küba, Ekvador ve Arjantin’de ise yasak devam ediyor.

YUNANİSTAN DOMUZ GRİBİ İÇİN TAKVİYE İLAÇ ALIYOR

Yunanistan Sağlık Bakanlığının olası bir domuz gribi (H1N1) salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde ilaç sipariş edeceği bildirildi. Yunan basın-yayın organları, Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos’un konuya ilişkin açıklamalarına dayanarak, daha önce de kuş gribi salgını sırasında kullanıldığı belirtilen ve ülke nüfusunun yüzde 12’sinin gereksinimini karşılayacak miktarda olan ilaç stokunun artırılmasına karar verildiğini duyurdular. Amacın ülke nüfusunun yüzde 20’sinin ihtiyacını karşılayacak miktarda ilaç depolamak olduğu kaydedilen haberlerde, bu alım için 5 milyon Euro ayrıldığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığının halka, piyasaya sahte ilaç sürülmesi olasılığı nedeniyle internet üzerinden ilaç alışverişi yapmaması çağrısında bulunduğu ve ülkedeki sağlık kuruluşlarının salgın olasılığına karşı alarm durumunda olduğu kaydedildi.

Öte yandan, ülkenin uluslararası seferlere açık 19 havaalanına 600 bin Euro maliyetle termal dedektörler yerleştirileceği açıklandı. Haberlerde, hastalığın etkisini göstermeye başladığı tarihten itibaren Meksika’dan Yunanistan’a gelen yolcuların sayısının çok az olduğu, ABD’den gelen yolculara ise özellikle dikkat edildiği belirtildi.

ÇİN’DE İKİNCİ VAKA KESİNLEŞTİ

Çin’de bir kişinin daha A tipi H1N1 gribine yakalandığı kesinlik kazandı. Çin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinde 19 yaşındaki bir erkeğin domuz gribi testlerinin pozitif çıktığı belirtildi. Lv soyadlı hastanın öğrenim gördüğü Kanada’dan 8 Mayısta uçakla Pekin’e geldiği ve 11 Mayısta trenle memleketi olan Jinan şehrine geçtiği bildirildi. Böylece Çin’de kesinleşen vaka sayısı ikiye çıktı.

ÇİNLİ HASTANIN KIZ ARKADAŞI DA KARANTİNAYA ALINDI
Çin’de A tipi H1N1 gribine yakalandığı kesinleşen 19 yaşındaki kişinin kız arkadaşı da karantinaya alındı. Şinhua haber ajansı, Lv soyadlı kişinin 17 yaşındaki Can soyadlı kız arkadaşının hastalık belirtileri göstermemesine rağmen, annesi ve babasıyla birlikte Tianjin şehrinde karantina altına alındığını duyurdu. Kızın, 8 Mayıs günü Lv ile birlikte Kanada;dan Pekin;e geldiği ve buradan ailesinin yolladığı özel otomobille Tianjin;e gittiği açıklandı. Can, arkadaşı Lv ile birlikte hafta sonunda Pekin;de gezdiğini ve bir lokantada Pekin ördeği yediğini söyledi.

OTELDEKİ 60 KİŞİ KARANTİNADA
Bu arada, Lv’nin Pekin’de üç gece geçirdiği otelde kalan 60 kişi aynı otelde karantina altına alındı. Resmi makamlar, Lv ile birlikte aynı uçakla Kanada;dan Pekin;e gelen ve Lv;nin Jinan;a gittiği trenin 7. vagonunda yolculuk edenleri arıyor. Lv, öğrenim gördüğü Kanada’dan 8 Mayısta uçakla Pekin’e gelmiş ve 11 Mayısta trenle memleketi olan Jinan şehrine gitmişti. Çin;de bugüne kadar iki kişinin H1N1 gribine yakalandığı kesinleşti.

HONG KONG’DA BİR VAKA DAHA ORTAYA ÇIKTI

Hong Kong, H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribiyle ilgili bir vakanın daha ortaya çıktığını bildirdi. Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamada, önceki gün ABD’den dönen bir kişide virüsün tespit edildiği kaydedildi. Hong Kong’da bu vakayla hastalananların sayısı 2’ye yükselmiş oldu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.