‘Doğal by-pass mucize yaratıyor’ (EECP nedir?)

Damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastaları için geliştirilen EECP (Güçlendirilmiş Harici Kontrpulsasyon) tedavisi, kalp ritmiyle uyumlu bir masaj şeklinde vücudun belden aşağısına uygulanıyor.

Tedavinin, damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastalarında mucizevi sonuçlar ortaya çıkardığını ileri süren Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, Avcı, yöntemin bilimsel temellere dayalı olduğuna ancak Türkiye’deki bilinirliğinin düşük seviyelerde bulunduğuna işaret etti.

DAMAR SERTLİĞİNDEN KORUYOR

Avcı, “Doğal by-pass tedavisi koroner kalp hastalığı riskinin olduğu gizli dönemden, kalp krizleriyle, organ yetmezliğinin geliştiği en ileri döneme kadar her evredeki hastaya uygulanabilir. Bu tedavi damarları, damar sertliğine karşı koruyor. Bu etkisiyle henüz ciddi damar darlıklarıyla koroner kalp hastalığı ortaya çıkmamış ama şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği ya da sigara bırakamama, düzenli egzersiz yapamama ve ailesel yatkınlık gibi riskleri olan kimselerde hastalığın ortaya çıkışını geciktiriyor” dedi. 

HASTANE YATIŞLARINI AZALTIYOR

Tedavinin, koroner kalp hastalığı tanısı konulan hastalarda, sorunun ilerlemesini yavaşlattığına dikkati çeken Prof. Dr. Avcı, “Doğal by-pass, sık hastane başvurularını ve yatışları, koroner anjiyografi gibi testlerin sık tekrarını, sık balon-stent uygulanması gereğini ve baypas ameliyatına ihtiyacı azaltıyor” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.