“Diz estetiği sağlık için de gerekli”

Diz kapağı sarkmalarından daha çok kadınların rahatsızlık duyduğunu ve dolayısıyla estetik amaçlı uygulamaları da genellikle kadınların tercih ettiğini belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, diz estetiği ameliyatlarının sağlığa da büyük katkı yaptığını söyledi. Diz eklemine binen baskının azaltılması ve diz hareketlerinin rahat yapılması için sarkmaların tedavi edilmesi gerektiğini belirten Prof. Karacalar, diz estetiği hakkında sık sorulan sorulara şöyle yanıt verdi:

Diz estetiği nedir?

Diz kapağını çevreleyen beş adet yağ kompartmanı vardır. Diz içinde, diz üstünde, diz altnda iki adet, diz lateralinde bir adet şeklinde olan bu yağ paketleri diz kapağını örterken, biçimsiz bir kalınlık da yapar. Bazen tam arka tarafta kıvrım yerinde de bir yağ paketi bulunabilir. Bu paketlerin alınması, dizin inceltilmesi ve şekillendirlmesi işlemi diz estetiği olarak bilinir.

Diz estetiği sağlık için neden önemli?

Diz çevresinde büyük ölçüde yağ birikimi varsa, ya da lipödeme bağlı yağlanma varsa aşırı yağ kitlesi dizin hareketini engellerken, diz eklemine önemli derecede baskı yapar. Bu baskı kıkırdak deformasyonuna neden olabilir ya da mevcut sorunu arttırır. Bu tür hastalar yeterli spor yapamadıkları içinde sorun giderek artar.

Diz bölgesinde estetik neden gerekli?

Üst bacak ile alt bacak arasında geçiş bölgesinde olması, dizin önemini arttırır. Ayrıca etek estetiği için önemli bir bölgedir.

Diz estetiğinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Superdry liposuction kansız ve üstelik işlem sonuna kadar şişme yapmayan bir yöntem olarak iki diz arasında simetri sağlanmasında ve sonucun hemen görülmesinde etkilidir. Bu teknikle yağlar saf bir şekilde alınır. Bu nedenle başka bir yerde kullanılma potansiyeli vardır. Yağ paketinin çok sert olduğu durumlarda superdry liposuction vibroliposuction ya da vaser 4d eklenebilir.

İşlemden sonra iyileşme süreci nasıldır?

Hasta aynı gün evine gidebilir. Korse giymeden dizlik yeterli olabilir, yatak istirahatı gerekmez. İşe dönme süreci 1-2 gün kadardır.

Diz germe nedir?

Yağ kitlesinin çok fazla ya da deride sarkmanın olduğu durumlarda diz germe yapılır. Bu işlem ile fazla deri alınarak üst üste katlanmış dokudan kurtulmak mümkün olur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.