Diz ağrısını hafif almayın!

Adeta vücudun yükünü taşıyan dizlerde meydana gelen sorunlar yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürüyor. Koşucularda, bisikletçilerde, atlayıcılarda yani dizi kıvrak pozisyonda olan sporcularda diz kapağına binen yük artıyor. Aşırı yüklenme ise diz kapağında ağrıya neden oluyor. Bu tür ağrılar hiç bir şey yapmadığı halde ev hanımları, ofis çalışanları gibi birçok kişide de görülebiliyor. Hiçbir sebebi olmadığı düşünülen ağrıların genellikle hafif başladığını ve zaman içerisinde artarak devam ettiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Ertürer, “Bu tür rahatsızlıkların en önemli belirtisi yokuş ve merdivende artan diz ağrısıdır” diyor.

DİZE BİNEN DENGESİZ YÜKE DİKKAT

Çoğu kişinin belirgin bir travma yaşamadığı halde diz ağrısından şikayet ettiğini dile getiren Dr. Ertürer, “Bu gibi durumlarda akla gelen ilk teşhis patella-femoral ağrı sendromu diğer adı ile diz önü ağrısıdır. Bu hastalıkta ana rolü diz kapağı kemiği yani patella oynar. Genellikle bazı kaslardaki dengesizlikler patella kemiği ile diz eklemini oluşturan diğer kemikler arasında bir uyumsuzluk meydana getirir. Zamanla bu durum eklemin ön kısmındaki kıkırdaklarda ödeme ve hatta zedelenmelere yol açarak artan bir ağrı nedeni olur. Özellikle uzun süre oturularak yapılan işler git gide kaslarda tembelliğe yol açar ve eklem üzerine zamanla aşırı ve dengesiz yük binmesi olur. Hastada oluşan şikayetlerin nedeni spor ya da egzersiz yapmamalarıdır” diye konuşuyor.

MUAYENE İLE SORUNLARI AYIRIN

Başlangıçta sadece dizi kilitlemeyi gerektiren özellikle merdiven ya da yokuş inip çıkarken oluşan ağrının zamanla normal yürüyüşlerde de görülmeye başladığını ve gündelik hayatı kısıtlar duruma geldiğini dile getiren Ertürer’in teşhis ve tedaviye yönelik sözleri şöyle: 

“Bu şikayetlerle başvuran hastalarda doğru tanı çok önemlidir. Muayene ile diz ağrısı oluşturabilecek menüsküs zedelenmeleri, bağ yırtıkları ya da kireçlenme olarak bilinen kıkırdak sorunları ayırılır. Eklem uyumu değerlendirilir. Gerekirse MR’ da çekilerek özellikle diz içi yapıların durumu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunur.

İLK TERCİH FİZYOTERAPİ

Şikayetlerin nedeni olarak patello-femoral ağrı sendromu yani diz önü ağrısı düşünüldüğünde öncelikli tedavi şekli fizyoterapi olur. Diz çevresindeki kas yapıları güçlendirilerek dizin doğru bir mekanikte çalışması sağlanır ve böylece aşınma ve ağrı engellenir. Akut ağrıyı geçirmek için kullanılan çeşitli ilaçlar da vardır. Yine kıkırdak yapısını güçlendirici bazı ajanlar da zaman zaman önerilir. Bu önlemlerle ağrının geçmediği durumlarda diz içi enjeksiyonlara da başvurulur. Tedavinin başarısında hastanın egzersiz ve spor faaliyetlerini gündelik yaşantısının bir parçası haline getirmesi gerekir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.