Diyabette korkutan araştırma

doktor oneri

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütüne göre diyabet vakalarında hızlı bir artış var.

1980’de 108 milyon olan diyabet hastası sayısı, 2014’te neredeyse dört katına çıkarak 422 milyona yükseldi.

Kandaki yüksek şeker oranı dünyada her yıl doğrudan ve dolaylı olarak toplam 3,7 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Diyabet, dünya genelinde en ölümcül sekizinci hastalık.

Eğer tedbir alınmazsa hızla yayılmaya devam edeceği vurgulanan hastalık, kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, körlük ve hamilelikte sorun riskini artırıyor.

EN ÖNEMLİ NEDEN YANLIŞ BESLENME VE HAREKETSİZ YAŞAM

Tip 1 ve Tip 2 diyabetlerini birlikte değerlendiren DSÖ, artışın daha çok yaşam tarzıyla ilgili olan Tip 2 diyabetten kaynakladığını belirtti.

Yani bu durumun en büyük sorumlusu yanlış beslenme ve hareketsizlik.

1980’lerde zengin ülkelerde yaygın olan bu hastalık bugün daha çok düşük ve orta gelirli ülkelerde görülmekte.

Ortadoğu’da diyabet vakaları 1980’lerde nüfusun yüzde 5,9’unu etkilerken, 2014’te bu oran yüzde 13,7’ye çıkmış durumda.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.