Diyabet ve obezite nedeniyle 800 bin kişi kansere yakalandı

İngiltere’de bulunan Imperial College London yapılan bir araştırma diyabet ve obetizenin kanser üzerindeki etkisine dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Dünya üzerinde 782 bin 600 kişinin diyabet ve obeziteye bağlı nedenlerle kanser olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sonuçlar 1980’den 2012’ye kadar kansere yakalanan hastaların raporlarının incelenmesiyle ortaya çıktı. Yani 2012’den sonra diyabet ve obeziteye bağlı olarak kansere yakalanmış insanların sayısı artmış ise bu araştırmaya yansımadı.

400 MİLYON DİYABETLİ 650 MİLYON OBEZ

Kansere yakalanan insanların ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde olduğu belirtildi. Onları sırasıyla Doğu ve Güneydoğu Asya takip ediyor. 1980 yılında dünya üzerinde 108 milyon diyabet hastası bulunurken 2014’te bu sayı 400 milyona yükselişti. Aynı dönemde kilolu insan sayısı da 1,9 milyara çıkmıştı. Dünyada yaklaşık 650 milyonun ise obez olduğu tahmin ediliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.