Diyabet kalp yetmezliğinde ölüm riskini arttırıyor

Diyabeti olmayan kalp yetmezliği hastalarının erken ölüm riski daha düşük. Bu tespit ABD’de yapılan bir araştırmada ortaya çıktı.

Normal değerlerden yüksek ya da düşük olan kan şekerinin, kalp yetmezliği hastalarının ölüm ya da hastaneye yatma riskini ciddi oranda artırdığı belirlendi.

Yıllar süren araştırmada kalp yetmezliği olan 49 bin hasta incelendi. Bu hastaların 26 bini araştırma sürecinde yaşamını yitirdi.

Tip 2 diyabetli hastaların hayatını kaybetme olasılığı yüzde 24 daha yüksek çıktı.

Diyabeti olan katılımcıların ise ilk kez hastaneye yatma oranı yüzde 29 daha yüksek olarak araştırmaya yansıdı.

Uzmanlar her 5 kalp yetmezliği hastasından 1’inde diyabet olduğuna dikkat çekiyor. kan şekerinin kontrol edilmesi durumunda ölüm riskinin azalacağı konusunda uyarıyor.

Kalp yetmezliği, kasların kanı pompalamak için zayıf kalması olarak niteleniyor. Yorgunluk, kilo alma, kısa nefesler ve öksürük en yaygın belirtiler olarak gösteriliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.