Diyabet her 6 saniyede bir can alıyor

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, her 6 saniyede bir kişinin diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini, geçen yıl 5 milyon kişinin diyabete bağlı nedenlerden yaşamını yitirdiğini söyledi.

Yıldız, diyabetin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artan bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Uluslararası Diyabet Federasyonunun 2015 yılı verilerine göre, dünyada her 11 kişiden, Türkiye’de ise her 6 kişiden birinin diyabet hastası olduğunu belirten Yıldız, hastaların yarısının rahatsızlığını bilmediğini, bunun da birçok hastalık açısından önemli bir risk taşıdığını vurguladı.

Yıldız, araştırmaların her 10 diyabet hastasından 8’inin düşük veya orta gelirli ülkelerde yaşadığını ortaya koyduğunu aktararak, “Tanı almış ve tanı almamış diyabet hastalarından oluşacak bir ülke, 415 milyon nüfusla Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın 3. en kalabalık ülkesi olur. 2025 yılında bu ülkenin nüfusunun 592 milyona ulaşacağı öngörülüyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.