Diyabet dişlerle de belirti veriyor

Diyabet hastasına ilk teşhisin konmasında zaman zaman diş hekimlerinin de rolü olduğunu aktaran Diş Hekimi Pertev Kökdemir, hastalığın, ağız ve dişlerde nasıl tahribat yaptığı konusunda şunları söyledi: 

Diş hekimleri, diyabet teşhisi konmamış ancak tedavi sırasında diyabetin ana semptomlarının mevcut olduğunu tespit ettiği ya da klinik muayene sırasında ilerlemiş diş eti hastalıkları, ağız kuruluğu, ağızda aseton kokusu gibi diyabeti düşündüren bulguları elde ettiği hastaları ileri tetkik için dahiliye uzmanına sevk edip hastalığın ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.”

HAREKETLİ PROTEZLERİN TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

Bazen hastalarını bu şekilde yönlendirdiklerini de belirten Kökdemir, diyabet hastalarında karşılaşılan sorunlardan birinin de ağızda görülen mantar enfeksiyonları olduğunu söyledi:

“Tükürükteki yüksek şeker nedeniyle ağız, mantar enfeksiyonlarına açıktır. Özellikle dudakların birleşim yerlerinde çatlak ve kızarıklıklar halinde kendini belli eder. Bu sorunu önlemek ancak iyi bir ağız hijyeniyle sağlanabilir. Hasta özellikle takıp çıkarılan hareketli protez kullanıyorsa temizliğine dikkat etmeli ve özen göstermelidir.”

TEDAVİDEN ÖNCE KAHVALTINIZI YAPIP İLAÇLARINIZI İÇİN

Diyabet hastalarında iyi bir ağız sağlığı için öncelikle iyi bir şeker kontrolü ve düzenli ağız hijyeni gerekmektedir’ diyen Diş Hekimi, ağız hijyeni ile ilgili tüyolar da verdi:

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.