Diyabet diş kaybına yol açabilir

Diyabet hastalığının ağız ve diş sağlığını etkilediğine vurgu yapan Diş hekimi Pertev Kökdemir, “Diş hekimlerinin diyabetli hastalardaki en önemli gözlemleri periodontal hastalıklar, ağız kuruluğu, ağız içi mantar enfeksiyonları ve cerrahi girişimlerden sonra yara iyileşmesinin geç olmasıdır” dedi.

Yüksek kan şekerinin, kan damarlarında kalınlaşmaya ve tıkanmaya neden olduğunu belirten Kökdemir, kanın oksijen taşıma kapasitesi azaldığından dokuların yetersiz beslendiğini, bunun da dişetleride iltihaplanmaya karşı direnç düşüklüğüne yol açtığını söyledi : “Zamanla diş ile dişeti arasında oluşan cepler, bakteri odaklarının gelişmesini sağlar, dişeti iltihabı oluşur ve tedavi edilmediği takdirde dişlerin etrafında kemik yıkımı başlar.”

DİŞ TAŞI OLUŞUMU HIZLANIYOR

Tüm bunların sonucunda dişlerde ağrı, sallanma hatta diş kayıpları görüldüğünü belirten Kökdemir, “Ayrıca tükürükteki glikoz oranının artmasına bağlı olarak tükürük salgısının koyulaşması ve dişleri yıkayıcı etkisinin azalması da diş taşı oluşumunu hızlandırarak dişeti problemlerini tetikler. Bunun yanında tükürük akışının azalması hastada ağız kuruluğu ve dilde yanma gibi rahatsız edici durumlara da sebep olmaktadır. Hatta çok rahatsız edici boyuta ulaştığında hastaya yapay tükürük preparatları önerilebilir” dedi.

TÜKÜRÜKTEKİ YÜKSEK ŞEKER MANTAR SEBEBİ

Tükürükteki yüksek şeker nedeniyle ağız içinin mantar enfeksiyonlarına açık olduğunu aktaran Kökdemir, bu durumun özellikle dudakların birleşim yerlerinde çatlak ve kızarıklıklar halinde kendini belli ettiğini söyledi: “Bu sorunu önlemenin yolu iyi bir ağız hijyeni yapmaktır. Hasta özellikle takıp çıkarılan hareketli protez kullanıyorsa temizliğine dikkat etmeli ve özen göstermelidir.”

ŞEKER HASTALARI TEDAVİYE SABAH ERKEN SAATTE GİTMELİ

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ağız ve diş bakımı ile ilgili diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken noktaları şöyle aktardı: “Diş fırçalama, diş ipi ve gargara kullanmanın yanı sıra her altı ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolü gerekir. Ayrıca diş problemi nedeniyle tedaviye ihtiyacı olan diyabet hastalarI, sabah erken saatte tedavi edilmeli ve tedavi süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Diyabet hastalarının tedaviden önce kahvaltılarını yapmaları ve olağan insülin ya da oral anti-diyabetiklerini kullanmaları önemle vurgulanmalıdır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.