Diyabet aşısı yolda

Ap2 hormonu, yağ dokusundan salgılanıyor, karaciğerde şeker üretimini tetikliyor.

Kişi şişmanladıkça hormon da yükseliyor ve şeker hastalığına yol açıyor.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Profesör Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi uzun süredir diyabet tedavisinde yeni bir yöntem için bu hormon üzerinde çalışıyor.

Artık umut verici bir gelişme olduğunu belirten Prof. Hotamışlıgil, “Bu proteinin faaliyetini azaltabilirsek normal insanlarda, hayvanlarda görüldüğü düzeye getirebilirsek ya da durdurabilirsek bundan hiç şu ana kadar olmamış yeni bir tedavi yaklaşımı çıkarabilirz. Bunu yapan bir antikor oluşturmayı başardık. Şimdi elimizde insanlarda test edebileceğimiz bir molekül oluştu. O noktaya gelmiş olmak çok büyük bir aşama” dedi.

“DİYABET AŞISI YAKLAŞIK 2 YIL İÇİNDE İNSANLARDA DENENECEK”

Elde edilen bu antikorun diyabet aşısı üretiminde kullanılabileceğini aktaran Hotamışlıgil, “Bunun 2 yıl içinde insanlarda test edilmeye başlanacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

İstanbul’da düzenlenen metabolizma ve yaşam sempozyumuna katılan Prof. Hotamışlıgil, bağışıklık sistemi ve metabolik sistem arasındaki ilişkinin ve gıdaların hücrelere nasıl etki ettiğiyle ilgili de çalışmalar yürütüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.