Dişiyle görüyor

60 yaşındaki Kay Thornton’un son derece nadir görülen bir cilt hastalığı var. Bu nedenle 9 yıldır gözleri görmüyordu ve kısa bir süre öncesine kadar, yeniden görme şansı da bulunmadığı söyleniyordu. Zira sol gözündeki dokunun yok olması nedeniyle kornea nakli de olması mümkün değildi. Ancak, Florida’da bir grup uzman doktor Kay’e yeniden görme yetisini kazandırdı. Hem de gözüne konulan implant diş sayesinde.

Kay’in dişi ve üst çenesinden alınan kemikler, göze yerleştirilen lens için “çapa” görevi görüyor. Doktorlar bu durumu teleskopa benzetiyor.

Ameliyatın üstünden yalnızca iki hafta geçmiş olmasına rağmen, Kay gazete okumaya başlamış bile.
”Olağanüstü bir şey bu. Renkler eskiye göre çok daha canlı, daha önce bu kadar canlı olduklarını hiç hatırlamıyorum.”

Ameliyat ABD’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Daha önce Avrupa ve Asya’da da yalnızca birkaç kez gerçekleştirilmiş.

Doktorlar, kimyasal yaralanma ya da yangın gibi nedenlerle kornea bozuklukları olan hastalar açısından bu yöntemin faydalı olabileceğini belirtiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.