Dişçi fobisine nasıl son verebilirsiniz?

Diş hekimliği, doktor korkusunun yaşandığı branşların başında geliyor. Diş hekimi kontrolüne veya tedavisine giderken endişeli olmanın son derece normal olduğunu ancak bazı kişilerde bu durumun fobi halini aldığını belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı hekimlerinden Dt. Kübel Özkut, bu korkuyla baş etmenin en başarılı yöntemlerinden birinin derin, yani bilinçli sedasyon olduğunu söyledi. Özkut, bu korkuyu en çok tetikleyen etkenleri sıraladı.

“Diş ağrısının şiddeti toplumda her yaşta sıkça rastlanılan ve korkulan bir rahatsızlık olması, eskiden anestezinin etkin bir şekilde kullanılamaması, buna bağlı olarak hastanın yapılan tedaviyi neredeyse tamamen hissetmesi, hekimlerin kesici ve gürültülü aletler kullanması.

Bu tür korkularda hastanın psikoterapi görmesi, geçmiş dönemlerde tercih edilen yöntemlerin başında geliyordu. Ancak bu tedavilerin uzun zaman alması, özellikle ağrı çekmekte olan ve acil müdahaleye ihtiyacı olan hastalarda durumu zorlaştırıyordu.

TEDAVİSİ ZOR OLANLAR DA VAR
Diş hekimi fobisi olan hastalar dışında tedavisinde zorlanılan başka hasta grupları da bulunuyor. Hekimle işbirliği yapamayacak kadar küçük yaştaki hastalar, muayenehanede müdahale edilmesi riskli olan ciddi sistemik hastalıklara sahip kişiler ve özürlü hastalar bu grupta bulunuyor.

DERİN SEDASYON İLE ENGELLER KALKIYOR
Tedavisinde zorluk yaşanan ve dişçi fobisi ciddi seviyede olan tüm hastalar için derin sedasyon yöntemi ile sorunun üstesinden gelinerek başarılı bir tedavi programı uygulanıyor. Anestezi uzmanları tarafından, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uyku olarak tanımlanabilen derin sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli bir yöntem. Hastanın hekimden aldığı komutları yerine getirebildiği, hasta ile hekim arasında diyalog yaşanmasının da mümkün olduğu yöntemin, bilinen hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

NE GİBİ AVANTAJLAR GETİRİYOR?
Hastaların tedavi sürecinde algı seviyelerinin son derece azalması ve tedavinin sonunda hiçbir şey hatırlamaması, tedavileri tamamlanan hastaların zaman içinde dişçi fobilerinde azalma görülmesi, küçük yaşta travmatik bir tedavi hikayesi olmayan hastaların, yaşları ilerledikçe tedavide işbirliğine açık, ağız ve diş sağlığı iyi bireyler olmaları, yöntemin ağız ve çene cerrahi girişimlerde de rahatlıkla kullanılabilmesi.” 

TAM TEŞEKKÜLÜ HASTANELERDE TEDAVİ DAHA GÜVENLİ
Derin sedasyon yöntemi ile tedavide çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini, ayrıca yine klinik içinde yer alan ameliyathanede genel anestezi altında tüm diş hekimliği ve ağız, yüz, çene cerrahi girişimlerinde bulunduklarını belirten Kübel Özkut, tam teşekküllü bir hastanenin bünyesinde hizmet sunmanın güvenilirliği ve rahatlatıcı atmosferinin hastalara büyük avantaj sağladığını, böylece hastaların korkularını daha kolay yendiklerini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.