Diş tedavisinde 3 boyutlu yazıcı avantajı

Dijital sistemlerle diş hekimliğinde önemli değişim sağlandığını belirten Diş Hekimi Mert Kalak, bu sistemlerle daha hızlı, güvenilir ve konforlu tedaviler gerçekleştirildiğini söyledi.

3 boyutlu yazıcıların diş hekimliğine katkılarını anlatan Dt. Kalak şöyle konuştu:

“Bu cihazlar sayesinde, dijital ortamda uygulananan her şey artık elle tutulabilir olarak üretilebiliyor. Bu teknolojiyi tedavilerimizde kullanarak öngörülebilir sonuçlar elde edebiliyoruz. Diş hekimliği uzun yıllarca her şeyin sadece elle şekillendirme yöntemleriyle yapılabildiği bir meslekti. Dijital sistemler sayesinde bu şekillendirme, yani modelleme işlemleri bilgisayar ortamında yapılmaya başlandı. Elde yapılamayan bazı hesaplamalar, ölçümler, kopyalamalar ve sınırsız deneme özgürlüğü sayesinde hastalara uygulayabileceğimiz tüm tedavi alternatiflerini dijital ortamda istediğimiz tekrarda deneyebilir hale geldik. Tabii dijital ortamda yapılan bu işlemleri hastalarda uygulayabilmenin bir yolu olmalı.

GÜLÜŞ TASARIMI’NDA 3D YAZICILAR KULLANILIYOR

Tam bu noktada devreye 3D yazıcılar giriyor. 3D yazıcı, dijital ortamdaki bir modeli elde tutulabilir hale getirebilen cihazdır. Kişisel amaçlı kullanıma hitap eden basit 3D yazıcılardan, diş hekimliği gibi yüksek hassasiyet gerektiren alanlar için endüstriyel 3D yazıcılara kadar geniş bir yelpaze mevcut. Bizim kullandığımız endüstriyel 3D yazıcılar sayesinde mikron düzeyinde hassasiyete sahip üretimler yapılabilmekte. Bu hassasiyete ihtiyaç duyduğumuz tedavilerin başında ise dijital gülüş tasarımı ve cerrahi rehberler geliyor.

“İSTENİLEN ESTETİK SONUCA ULAŞMAK MÜMKÜN”

Dijital gülüş tasarımı uygularken hastamızdan elde ettiğimiz fotoğraf ve modeller üzerinde bilgisayar ortamında bir tasarım hazırlıyoruz. Tedaviye daha hiç başlamadan bir prova yapmak istediğimizde ise bu tasarımı 3D yazıcıdan çıkarıp hastamızın ağzında bire bir deneyebiliyoruz. Dijital ortamda kayıtlı olduğu için üzerinde değişiklikler yapıp tekrar denemeler yapmak, böylece daha tedavinin başındayken son haline birlikte karar vermek, böylece istenilen estetik sonuca ulaşmak mümkün.”

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.