Diş gıcırdatma çene eklemini kırabilir (Bruksizm nedir?)

Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen “bruksizm“, baş ve yüz ağrılarına neden olabildiği gibi daha ciddi vakalarda çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara kadar gidebilen tablolara yol açabiliyor. 

Ruh Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Murat Kuloğlu, diş gıcırdatmanın sadece gece değil, gündüz de görülebildiğine dikkati çekti, toplumda yüzde 5 ila 20 arasında diş gıcırdatmaya rastlandığını ifade etti.

Hastalığın sık görülmesine rağmen tedavisi için hekime başvuru oranının yeterli seviyede olmadığını belirten Kuloğlu, derin uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatmanın diş yüzeylerinde düzleşme, ileri devrelerde çene hasarlarına neden olabildiğini bildirdi.

DİŞ GICIRDATMA NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Kuloğlu, stres, huzursuzluk, depresyon, kaygı ve uyku bozukluklarının diş gıcırdatmaya neden olabileceğini, sigara, alkol ve kafein tüketimi, uyuşturucu, uyarıcı maddelerle psikiyatrik ilaçların uygunsuz kullanımının da rahatsızlığın nedenler arasında sayıldığını dile getirdi.

Kuloğlu, diş gıcırdatmanın genç yaşlarda daha sık görüldüğünü, yaş ilerledikçe azaldığını belirterek, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da uyku esnasında diş gıcırdatmayla karşılaşabildiklerini söyledi. Bu durumun sıklıkla bebeklik dişleri ve kalıcı dişlerin çıktığı dönemlere rastladığını ifade eden Kuloğlu, “Genel olarak çocuklarda görülme sıklığı yüzde 14-20, 18-29 yaş arası genç nüfusta yüzde 13, yetişkinlerde yüzde 9, 65 yaş üzerinde ise yüzde 3’tür” diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Kuloğlu, insanların çoğunun diş gıcırdatmayı bir hastalık gibi görmediklerini söyledi. Kuloğlu, sorunun diğer tıp alanlarıyla birlikte takip edilmesi gerektiğini aktardı. Kuloğlu, “Bu anlamda diş hekimlerine de başvurular gerekebilir. Normalde bu aşamaya gelmeden müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun bir hastalık olup olmadığının fark edilmesi gerekiyor. Bu konuda hekimlerimizin ve psikiyatrların daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.