Dirençli tüberkülozda yeni tedavi

DSÖ, dirençli tüberküloz hastalığının hızlı bir şekilde teşhis edilmesini sağlayacak bir test ve tedavi süresini iki yıldan 9 aya düşürecek yeni bir ilaç rejimi önerdi.

Örgüt, yeni ilaç rejimin 2005-2011 yılları arasında Bangladeş’te 515, ve çeşitli Afrika ülkelerinde ise 408 kişi üzerinde denendiğini ve başarılı olduğunu, şimdi ise Moğolistan’da resmi bir klinikte denendiğini bildirdi.

DSÖ’ye göre, dünyada yılda yaklaşık yarım milyon kişi bulaşıcı dirençli verem hastalığına yakalanıyor, 190 bin kişi ise bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Geleneksel tedavi yöntemi ve kullanılan ağır antibiyotiklerle dirençli tüberküloz​ hastalığının tedavisi iki yıl sürüyor ve aynı zamanda ilaçların yan etkisi sağırlığa neden olabililiyor.

Dirençli tüberküloz hastası, iki yıl süren tedavi sırasında 14 bin ilaç almak zorunda kalıyor ve mevcut tedavi yöntemi ile hastaların yüzde 50’sinden azı iyileşebiliyor. Bu nedenle de birçok kişi tedaviyi yarıda bırakıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.