Dirençli bakteriler 3 saniyede 1 kişiyi öldürebilir

Antibiyotiklere direncin tavan yaptığı 2014 yılından bu yana 1 milyondan fazla kişi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdi.

İngiltere’de Başbakan David Cameron’un talimatıyla hazırlana Küresel Eylem Planı’nın raporunda bu sayının ileride daha da artacağı belirtiliyor.

22 aylık bir çalışma sonucu olan araştırmaya göre, eğer harekete geçilmezse, antibiotiklere dirençli bakteriler, 2050 yılında her üç saniyede bir kişinin ölümüne neden olacak. Bu sayı yılda 10 milyon kişinin ölmesi anlamına geliyor.

Raporda antibiyotiklere dirençli bakterilerin terörizm kadar büyük bir tehlike oluşturduğu ifadelerine yer verildi.

HIZLA KAYBEDİLEN BİR SAVAŞ

Antibiyotiklere dirençli bakterilerle mücadelenin, dünyanın hızla kaybetmekte olduğu bir savaş olduğuna dikkat çekiliyor.

Küresel eylem planında karanlık çağlara geri dönülmesini önüne geçilmesi için antibiyotiklerini kullanımı konusunda devrim yapılması çağrısı yeralıyor ve insanların ilaçların kullanımı konusunda eğitilmesi için dev bir kampanya başlatılması isteniyor.

Raporda antibiyotik konusunda tıp dünyasında yeterince gelişme yaşanmadığını ve elde olan çözümlerin ise hızlı bir şekilte tüketildiği belirtildi.

Bu soruna çözüm bulunmasının dünya genelinde 100 trilyon doları aşan bir maliyet olacağı vurgulanıyor.

Uzmanlar, halen ölümlerin yüzde 7’sinin enfeksiyon kaynaklı olduğunu, ancak bu oranın yüzde 40’a yükselebileceğini söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.