Dirençli bakteri yüzünden ameliyat yapılamayacak

Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımının tehlikeli boyutlarda olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Alpay Azap, “Dirençli bakteriler yüzünden çok basit tıbbi girişimleri bile yapamaz hale geleceğiz. Mesela prostat ameliyatları olamayacağız. Çünkü idrar yolunda enfeksiyon varsa herhangi bir şekilde ameliyat yapılamaz” uyarısında bulundu.

Antibiyotiğin gereksiz kullanımının bazı hastalıkların tedavisinde ciddi risk oluşturduğunu belirten Dr. Azap, “Antibiyotikleri akılcı kullanmak, gerekmedikçe kesinlikle kullanmamak gerekir, dirençli bakterilerin ortaya çıkmasını engellemek acısından. Her ilaca dirençli enfeksiyonlarla karşılaşıyoruz. Bu gidişle kemik iliği nakli de yapamayağız” dedi.

ANTİBİYOTİK KARACİĞER VE BÖBREKLERİ TAHRİP EDİYOR

Bilinçsiz ve fazla killanılan antibiyotikler nedeniyle bakterilerin direnç kazandığına dikkat çekene Dr. Azap, “Nezle, grip, sinüzüt gibi hastalıkların yüzde 80 ile 90’nı virüslerle oluşuyor. Yüzde 90’ına gereksiz yere antibiyotik veriliyor” değerlendirmesini yaptı.

Antibiyotik özellikle karaciğer ve böbrekte büyük tahribata yol açıyor. Uzmanlar karaciğer yetmezliğine varan sonuçlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.