Devlet hastanesinde erkek temizlik işçisine tecavüz iddiasına 18 yıl hapis istemi

Ergani Devlet Hastanesi’nde temizlik işçisi olarak görev yapan epilepsi hastası, 33 yaşındaki D.S., 26 Haziran gecesi rahatsızlanınca ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Babasının ısrarla sorması üzerine başından geçenleri anlatan D.S., hastanenin temizlik işleri şefi E.K. (35) ve temizlikçi B.E.’nin kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi. Mağdurun olayı anlatması üzerine ailesi polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine iki şüpheli tutuklanırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MAĞDUR: TECAVÜZ SIRASINDA BAĞIRINCA AĞZIMI POŞETLE BAĞLADI

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan mağdur D.S., şüpheli E.K.’nin temizlik personel şefi olduğunu belirterek, “Hastanede onun emrinde çalışıyorum. Bana sürekli kötü davranıyor. Bir kez beni hastane çatısına götürüp ağzıma vurarak, dişimi kırdı. E.K. bir ay önce de beni hastanenin yangın merdivenine götürdü. Boğazımı sıkıp, tokat attı. Aynı gün yangın merdiveninde bana tecavüz etti. Ağzımı poşetle bağladı ve sesimin çıkmasına engel oldu. Diğer şüpheli B.E. ise soyunma odasında bana tecavüz etti. Bir kez evini gösterme bahanesiyle evine götürüp tecavüz etti” dedi.

MAĞDURUN KARDEŞİ: BİZE SÜREKLİ KÖTÜ DAVRANIYORDU

Mağdur ile aynı hastanede temizlikçi olarak çalışan kardeşi S.S. ise temizlik şefinin kendisine ve kardeşine sürekli kötü muamelede bulunduğunu ileri sürerek, “Birkaç kez kardeşimin boğazını sıkıp tartakladığına şahit oldum. Hatta defalarca kardeşime sarkıntılık ettiğini gördüm. Diğer şüpheli B.E. de kardeşime sürekli bağırıp, çağırıyordu. Olayın olduğu akşam iki şüphelinin kendi arasında telefonda konuştuğunu duydum. B.E., sonraki gün hastaneye gelerek bütün temizlik personelini topladı ve kimsenin olayla ilgili konuşmaması konusunda tehdit etti” diye konuştu.

SANIK: İŞİNİ YAPMADIĞI İÇİN BAĞIRDIM

Şüpheli temizlik personel şefi E.K. soruşturma kapsamında alınan ifadesinde, mağdurun cinsel sorunları olduğunu ileri sürerek “Mağdur, hastane personeline, özellikle erkeklere tekliflerde bulunuyordu. Bu durumu hastane güvenlik şefi ve koordinatör hemşireye anlattım. Ancak işlem yapılmadı. Temizlemesi gereken yerleri temizlemediği için kendisini zemin kata götürüp işini düzgün yapması konusunda bağırdım ancak cinsel saldırıda bulunmadım” dedi.

Şüpheli B.E. ise Ergani Devlet Hastanesi giyinme odasındaki tecavüz iddiasını kabul etmediğini belirterek, “Mağdur ile boş arazide ilişkiye girdim. Bunun dışında herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadık” diye konuştu.

MAĞDURU DÖVDÜĞÜNÜ BÜTÜN HASTANE GÖRMÜŞ

Temizlik şefinin mağdura ilişkin iddiaları üzerine savcılık hastane personelinin tanık olarak ifadesini aldı. İfadesi alınan hastane personelleri mağdur D.S.’nin edep ve ahlak yönünden olumsuz bir davranışının olmadığını, karşı cinse ilgi duyup duymadığı hakkında herhangi bir duyum almadıklarını, görmediklerini, saf ve temiz biri olduğunu söyledi. Hastane personeli ayrıca, şüpheli temizlik şefi E.K.’nin hastaneye gelen kadınlara çok ilgi duyduğu için hastaneden uzaklaştırma cezası aldığını, daha önce de hastanede bir kadın ile basıldığını ve Ramazan ayı içerisinde bodrum katında mağdur D.S.’nin boğazını sıktığını ve duvara vurduğunu gördüklerini söyledi. Hastanenin sorumlu hemşiresi L.B.K. ise tanık olarak alınan ifadesinde, sanığın iddia ettiği gibi mağdurun hastane personeline cinsel ilişki teklifinde bulunduğu iddialarını duymadığını belirtti.

18’ER YIL HAPİS İSTEMİ, YARGILAMA ŞUBAT AYINDA

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından tutuklu şüpheliler E.K. ve B.E. hakkında, ’kendini savunamayacak kişiye karşı cinsel saldırı’ iddiasıyla 18’er yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, mağdurun amiri pozisyonunda olan E.K.’nin giyinmek üzere soyunma odasına inen mağduru burada gördüğünü belirten savcı, şüphelinin daha önce de D.S.’yi defalarca elle ve sözle taciz ettiğini kaydetti.
Şüphelinin merdivenin altına götürdüğü mağdura cinsel saldırıda bulunduğunu belirten savcı, hastanede D.S. ile aynı pozisyonda görev yapan temizlik görevlisi B.E.’nin ise 21 Haziran günü mağduru dinlenmek için soyunma odasına götürdüğü ve kapıyı kilitleyip cinsel saldırıda bulunduğunu kaydetti. Savcı, B.E.’nin sonraki günlerde de mağduru kendi evine götürerek cinsel saldırıda bulunduğunu belirtti.

Hazırlanan iddianame Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, yargılamanın Şubat ayında yapılmasına karar verildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.