“Ders zili erken çalmasın”

Amerikan Tıp Birliği, ergenlik çağındaki çocukların okula daha geç gitmeleri gerektiğini açıkladı.

Açıklamada ortaokul ve lise çağındaki çocukların okula başlamaları için en erken saatin 8.30 olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre, ergenlik çağındakilerin uyku ritmi geç saatte uyumaya daha elverişli.

Amerikan Tıp Birliği, 14-17 yaş arasındaki çocukların 8,5 ile 9,5 saat arasında uyumalarını tavsiye ediyor. ABD’deki liselerin %10’u eğitime sabah saat 7.30’da başlıyor.

Erken saatlerde okula başlamak uykusuzluğa neden oluyor. Uyku eksikliği de zihinsel ve fiziksel problemleri beraberinde getiriyor. Uykusuz kalanların bağışıklık sistemleri zayıflıyor, hafıza sorunları gelişiyor.

Araştırmacılar, bilimsel çalışmaların gençlerin daha fazla uyumasının sağlıklarını ve eğitimlerini olumlu yönde etkileyeceğini gösterdiğini söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.