Denizli’deki domuz gribi vakası

doktor oneri

Kanada’dan Türkiye’ye giriş yaptığı sırada domuz gribi (H1N1) virüsü tespit edilen kadın hastanın, hastanede tedaviyi kabul etmemesi üzerine Denizli’nin Çivril ilçesindeki evinde gözetim altında tutulduğu bildirildi.

Çivril Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Avni Öztürk, hastanın Çivril Haydan Mahallesi’ndeki evinde izole edilmiş bir odada gözetim altında bulundurulduğunu söyledi.

Başhekim Öztürk, iki gün önce sağlık kuruluşuna müracaat eden S.S’ye (26) gerekli tedavinin uygulandığını belirterek, durumunun düzelmekte olduğunu, ailesinde başka kişide virüs tespit edilmediğini bildirdi.

Dün akşam yine hasta ve yakınlarından kan örneklerinin alınarak, incelenmek üzere laboratuvara gönderildiğini ifade eden Dr. Öztürk, ”Çivril Devlet Hastanesi İntaniye Servisi’nde her türlü tedbiri aldık, gerekli hazırlıklar yapıldı. Ama hasta evinde tedavi olmak istiyor. Hasta için evinin yakınındaki sağlıkevinde, sağlık ekibi ve bir ambulans hazır bekletiliyor” dedi.

Haydan Mahallesi’ndeki vatandaşlar, S.S’nin yaklaşık 1 haftadır mahallede olduğunu, domuz gribi hastası olduğunu bilmediklerini ifade ettiler.

Konu ile ilgili belediye hoparlörlerinden de herhangi bir anons yapılmadığını belirten vatandaşlar, hasta evine geldiğinde, hoş geldin demek için yanına gittiklerini, kendisiyle temasta bulunduklarını ifade ederek, bu durum dolayısıyla tedirgin olduklarını belirttiler.

S.S’nin akrabası Aysun Yılmaz ise ”Sık sık yanına gittik, hoş geldin dedik. Böyle bir hastalığa yakalandığını bilmiyorduk. Şimdi duyunca tedirgin olduk. Hastanın evinde değil de bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmesi iyi olur” diye konuştu.

Mahalleden Hasan Erdemir de yetkililerin bu konuda anons yapmadığını belirtirken, İbrahim Mintaş, ”Kanada’dan gelen komşumuzun sağlık kuruluşuna müracaatıyla hastalık tespit edilmiş. Biz de korkmaya başladık” dedi.

VALİ ERKMEN: ”ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK”

Denizli Valisi Yavuz Erkmen ise Polisevi’ndeki toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Kanada’dan yakınını ziyarete gelen kadında virüsün tespit edildiğini belirterek, her türlü önlemin alındığını, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli tedavilere başlandığını, endişe edilecek bir durumun bulunmadığını kaydetti.

Vali Erkmen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, S.S. ile birlikte ülkede tespit edilen vaka sayısının 21’e ulaştığını, bugüne kadar belirlenen bütün vakaların, hastalığın görüldüğü ülkelerden geldiğini bildirdi.

İZMİR’DE DOMUZ GRİBİ İDDİASI

İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Özkan, İzmir’de domuz gribi vakasının bulunmadığını söyledi.

AA muhabirine bir açıklama yapan Mehmet Özkan, kimi yayın organlarında yer alan İzmir’de domuz gribi vakası görüldüğü haberlerinin doğruyu yansıtmadığını bildirdi.

İzmir’de hiçbir hastanede böyle bir vakanın bulunmadığını ifade eden Özkan, bu iddianın nereden kaynaklandığını bilemediğini kaydetti.

Denizli’deki domuz gribi vakasısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.