Deha İdil’i hayata bağlayacak kalp bulundu

Doktorların “nakil yapılmazsa yalnızca birkaç hafta daha dayanabileceğini” söylediği minik Deha İdil Körgelen için aranan kalp nihayet bulundu. 

Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi doktorları Deha İdil’i hiç bekletmeden operasyona aldı. Ameliyatın başarıyla sonuçlandığını söyleyen ve Haberaktuel.com’a konuşan Deha’nın babası Hasan Körgelen, kızının ameliyattan çıktığını ve durumunun iyi olduğunu söyledi. Deha, bir süre daha gözetim altında tutulacak.

DOKTORLAR “SON AŞAMADA” DEMİŞTİ

Doktorlar, daha 24 saat önce Deha için uygun kalbin bulunamadığını ve artık “son aşama”ya geçildiğini söylemişti. Bu açıklamadan saatler sonra mucize gerçekleşti ve aranan kalp bulundu.

Solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Deha İdil için çarelerin tükendiği bir anda bulunan bu kalp, ailesine ve sevenlerine bayram havası yaşattı.

UMUTLAR TÜKENME NOKTASINDAYDI…

3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan minik Deha’ya 2 defa açık kalp ameliyatı, defalarca anjiyo yapıldı, 3 kez de kalp pili takıldı. Ancak hiçbir tedavi işe yaramadı, son çarenin kalp nakli olduğunun söylenmesi üzerine Körgelen ailesi umutlu bir bekleyişe girdi. 

Yardım ve duyarlılık çağrılarına rağmen bu bekleyiş olumlu sonuçlanmamış Deha’nın babası Hasan Körgelen, “Durum iç açıcı değil, İdil’in kalbinin son çırpınışları. Yolun sonuna geldik” diyerek umudunun tükendiğini söylemişti.

Ancak dün gelen haberle Deha ve ailesi için umut ışığı yeniden yandı. Yapılan kalp nakli sonrası başta ailesi olmak üzere minik Deha’nın sevenleri, bir an önce küçük kızın sağlığına kavuşmasını bekliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.