Danıştay’dan bekarlara tüp bebek kararı

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği, Sağlık Bakanlığının Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmeliği’nin, yalnızca evli olanların tüp bebek yaptırabileceğine ilişkin ibareleri ile tüp bebek merkezi mesul müdürünün mesai saatleri dışında mesleğini yapamayacağına ilişkin maddesinin iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Yönetmelikteki “evli” ve “koca” ibarelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istenen dava dilekçesinde, “Türkiye’de hiçbir nikah ilişkisi olmaksızın yaşanan evlilik dışı birlikteliklerin yanı sıra kanuna uygun olmamakla ülkemizin bir gerçeği olan dini nikah neticesinde de kişiler çocuk sahibi olmakta veya olmak istemektedirler” denildi.

Davaya bakan Danıştay 15. Dairesi, yönetmeliğin, sağlık kuruluşunun mesul müdürünün mesai saatleri dışında tabiplik mesleği yapamayacaklarına ilişkin maddesinin yürütmesini durdurdu.

Yönetmeliğin, yalnızca evli olanların tüp bebek yaptırabileceğine ilişkin ibarelerinin yürütmesinin durdurulması istemini ise “yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gereken koşulların bu aşamada gerçekleşmediği” gerekçesiyle reddetti.

Danıştay 15. Dairesi, yönetmeliğin ilgili hükümlerinin iptal istemini daha sonra esastan karara bağlayacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.