Damar tıkanıklığına aspirasyon çözümü

Bitlis’in Tatvan ilçesinden 8 çocuk annesi 53 yaşındaki Perinaz Çinik ile Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden 7 çocuk babası 75 yaşındaki Halit Şen’e YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezinde “trombüs aspirasyon” adı verilen yöntem uygulanarak bacak damarlarındaki tıkanıklık giderildi.

Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Şahin, Çinik’in hem çok ağır kalp krizi geçirdiğini hem de sağ bacağında toplar damar sisteminde “Derin Ven Trombozu” denilen kan pıhtısı oluştuğunu anlattı.

Öncelikle tıkalı olan kalp damarını açtıklarını, bacaktaki damarda oluşan pıhtının ise tüm ilaçlı tedaviye rağmen erimediğini dile getiren Şahin, şu bilgileri aktardı:

TROMBÜS ASPİRASYONU YÖNTEMİ UYGULANDI

“Türkiye’de çok az yerde yapılan, bölgemizde daha önce yapılmamış ‘trombüs aspirasyon’ yöntemini hastamıza laboratuvarda uyguladık. Yaklaşık 10 gün içerisinde de hastamız tamamen sağlığına kavuştu. Damarda biriken pıhtıyı tamamen dışarıya aldık. Hastamız şu an yürüyebiliyor, bacağı tamamen normale döndü. İnşallah bugün de taburcu edeceğiz. Büyük şehirlerden hiç geri kalır yanımız kalmadı. Oradaki bütün teknik teknolojiyi de Van’a taşıdık. Diğer hastamız da bize geldiğinde iki bacağındaki damarların da tıkalı olduğunu gördük. Çok uzun süren, teknik olarak da ileri düzeyde ve bölgemizde yapılmayan bir işlemi gerçekleştirdik. Her iki bacağın damarını da açtıktan sonra hastayı dinlenmesi için eve gönderdik. Yatalak iken kontrole yürüyerek gelmesi bizleri duygulandırdı.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da tıp merkezindeki hastaları ziyaret ederek merkezde uygulanan yöntem hakkında bilgi aldı.

“YÖNTEM TÜRKİYE’DE ÇOK AZ YERDE UYGULANIYOR”

Battal, yapılan işlemin üniversitenin geldiği noktayı gösterdiğini belirterek, Türkiye’de çok az yerde uygulanan operasyonun Van’da da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Battal, “Merkezimiz, bölge dışındaki hastalara hizmet verebilecek aşamaya geldi. Hiçbir şekilde üniversitemiz zayıflamıyor, her geçen gün güçleniyor. Sürekli hocalarımız buradan Türkiye’nin çok önemli hastanelerine gidiyor. Yani YYÜ, Türkiye’ye doktor yetiştiriyor” dedi.

Sağlıklarına kavuşan hastalar da tekrar ayağa kalktıkları ve yürüyebildikleri için şanslı olduklarını dile getirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.