Daha uzun yaşamak için 11 pratik bilgi

Tıp dünyası her geçen gün insan sağlığını geliştirmek ve yaşam kalitesine artırmak için yeni araştırmalara imza atıyor ve yeni bulgulara ulaşıyor. Bilim insanlarının en büyük hedeflerinden biri de hiç kuşkusuz insan ömrünü uzatabilmek.

İşte bilimsel araştırmalar ışığında daha uzun yaşamanın sırları:

1- Ev yemeği yemek (+10 yıl):  Bilim insanlarına göre, sağlıklı beslenmek uzun bir ömre sahip olmanın ilk koşulu. Fast food besinleri hayatınızdan çıkartın ve evde yapılmış taze besinlere yönelin. Ömrünüze 10 yıl katacaksınız.

3- Daha fazla balık, daha az kırmızı et (+2.5 yıl): Deniz ürünleri sahip oldukları aminoasit miktarı nedeniyle Alzheimer riskini en aza indiriyor. Kırmızı et yemeyi azaltmak ise kanser olma riskini düşürüyor.

4- Arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin (+3.7 yıl) : Bilimsel araştırmalara göre insanlarla iletişim kurmak beyni aktif tutuyor. Boş vakitlerinizi değerlendirin. Arkadaşlarınızla seyahat edin, festivallere gidin, yeni şeyler deneyin.

6- Haftada 3 kere seks yapmak: Bilim insanları haftada 3 kez seks yapmanın vücuttaki hormon dengesini sağladığını savunuyor. Yanı sıra kalp sağlığına olumlu etki yapan seks, sinir sisteminizi de daha güçlü kılıyor.

7- Evcil bir hayvana sahip olmak (+3-5 yıl): Yine uzmanlara göre, bir canlıya karşılıksız sevgi duymak ve ondan aynı derecede sevgi görmenin insan ömrüne katkısı 3 ila 5 yıl.

8- Günde 10-15 dakika meditasyon yapmak (+5 yıl): Meditasyon yapmak beyin hücrelerini tamir ediyo ve düzenli uyku uyumanıza yardımcı oluyor.

10 -70 yaşından sonra bile çalışmayı bırakmamak (+5-7 yıl): Eskiler, “çalışan demir pas tutmaz” sözünü boşuna söylememiş. Çalışmayı bırakmayarak ömrünüze en az 5 yıl katabilirsiniz.

11- Mutlu bir evlilik yapmak (+2-3 yıl): Mutlu bir evlilik ömrünüze ömür katar ancak bilimsel araştırmalar mutsuz evliliklerin insan ömrünü 10 yıl kısalttığını işaret ediyor.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/11-ways-to-live-a-few-decades-longer-393010/

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.