Çoraplarını giyemedi, 9 ayda 64 kilo verdi

Sivas’ta yaşayan Nurcan Uzen, aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunlarıyla uğraşıyor, hareket güçlüğü çekiyor hatta çoraplarını bile giyemiyordu. Eşi ve çocuklarının desteğiyle güçlükle yaşamını sürdüren Uzen, 146 kiloya ulaşınca Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde “mini gastrik bypas” ameliyatı olmaya karar verdi.

9 AYDA 82 KİLOYA DÜŞTÜ

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atabey tarafından gerçekleştirilen ameliyatın ardından 9 ayda 82 kiloya düşen Uzen, şimdilerde çoraplarını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan giyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

“HER ŞEY BİR EZİYETTİ”

Aşırı kiloların hayatını adeta çekilmez hale getirdiğini söyleyen Uzen, “İnsan kendi çorabını giyemezse ondan sonrasını siz düşünün. Her şey bir eziyetti, gece uykusu yok, diz, ayak ağrıları, sıkıntısı çoktu. Hayat çok zorlaşmıştı. Günlük normal olarak yapmam gereken hareketleri bile çok zor yapıyordum. Şeker hastası olmuştum. Eğilemiyordum, eğildiğim zaman nefes alamıyordum, kaç senedir oturamıyordum bile. 15 sene çok zordu benim için” diye konuştu.

Ameliyat sonrası ise birçok kişinin kendisini tanımadığını kaydeden Uzen, “Yeğenim ‘Teyzemi ne yaptın, teyzemin yarısını nerede bıraktıysan git al gel’ diyor. Aldığım tepkilere çok seviniyorum” dedi.

“64 BEDEN PANTOLON GİYİYORDUM”

Kiloları nedeniyle kıyafet bulmakta zorlandığını belirten Uzen, şöyle devam etti: “64 beden pantolon giyiyordum, o da dar oluyordu ancak 66 beden bulamıyordum. Sivas’ta büyük beden bulmak sıkıntılı, 64 bedenin içine girmeye çalışıyordum. Üst bedende ise 56-58 giyiyordum. Mağazalara girmiyor, vitrinlere bakmıyordum bile. Beğenmediğim halde bulduğum kıyafete razı oluyordum. Bedenimde kıyafet sorduğumda, insanların bakışları bile çok şey anlatıyordu.”

Kiloluyken çarşıya çıktığında simit alıp yemeye utandığını ifade eden Uzen, şimdi ise istediği kadar simit yiyebildiğini söyledi. Uzen, 70 kiloya düşmeyi hedeflediğini de bildirdi.

“60 HASTA AMELİYAT İÇİN BEKLİYOR”

Yrd. Doç. Dr. Atabey de geçen yıl mayıs itibarıyla “mini gastrik bypas” ameliyatı gerçekleştirmeye başladıklarını, Uzen’in de ilk hastalarından olduğunu bildirdi.

Uzen’in durumunu değerlendiren “Ameliyat olmadan önce şeker hastasıydı, ameliyattan sonra kan şekerleri normale döndü, artık şeker hastalığıyla ilgili herhangi ilaç kullanmıyor. Örnek gösterilebilecek bir hasta. Birçok bölgede bu ameliyatlar yapılıyordu, geçen yıl Cumhuriyet Üniversitesinde bu ameliyata başladık. Hem Sivas hem de çevre illerden, Türkiye’nin her yerinden, hatta yurt dışından da talep var. Hastanemiz bu bölgede merkez olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Şu ana kadar 50’yi aşkın hastayı ameliyat ettik. Ameliyat için bekleyen 60 kadar hastamız var” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.