Çoklu gebeliklerde doğum nasıl olmalı?

İkiz bebeklerin %75’inin sezaryen ile dünyaya geldiğini belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, son yıllarda oluşan tüm çoklu gebeliklerin %25’ inin kendiliğinden, %25’ inin aşılama ve ovulasyon indüksiyonu yöntemi ile kalan %50’ sinin ise tüp bebek tedavi yöntemlerine bağlı olarak geliştiğini belirtti.

1980’li yıllarda Türkiye’deki ikiz gebeliklerin ortalama %70’inde normal doğum uygulandığını söyleyen Dr. Karaalp, “Günümüzde ise tekiz gebeliklerde olduğu gibi çoklu gebeliklerde de sezaryen doğum oranı geçmiş yıllara oranla bir hayli artmıştır. Son dönemde ülkelere ve hastanelere göre değişmekle birlikte çoklu gebeliklerin yaklaşık %75’ i sezaryen doğum yöntemiyle sonuçlanmaktadır’’ dedi.

BEBEĞİN DURUŞ POZİSYONU DOĞUM ŞEKLİNDE ÖNEMLİ

Bebeklerin duruş (situs) şekillerinin doğum yönteminin belirlenmesinde önemli olduğunu vurgulayan Karaalp, ’’İkiz bebekler doğum kanalına sırasıyla girerler. Kanala ilk önce giren bebeğin baş (verteks) ile girmesi normal doğum şansını yükseltir. İki bebeğin de baş önde (aşağıda) pozisyonda olması, normal doğum için en uygun olan durumdur. Öndeki bebeğin kanala ters şekilde girmesi durumunda ise normal doğum genellikle tercih edilmez. Bu durumda sezaryen doğum uygulanır’’ ifadesini kullandı.

İKİZLERDEN BİRİ SEZARYEN İLE DÜNYAYA GELEBİLİR!

Bazı durumlarda öndeki bebek normal yolla doğmasına rağmen, ikinci bebeğin normal yolla alınamadığını, bu durumda sezaryen kararı verildiğini dile getiren Kadın Doğum Uzmanı, şöyle devam etti:

“Tabii ki çoklu gebeliklerde doğum şeklini ve kararını etkileyen çok sayıda faktör vardır. Doğumun başladığı anda gebeliğin kaç haftalık olduğu, bebeklerin tahmini kilosu çok önemli. Bebeklerde gelişme geriliği, annede hipertansiyon, diyabet ve diğer sistemik hastalıkların olması veya yaşının, kilosunun fazla olması, amniyon suyu (bebeğin içinde bulunduğu su) gelmesi gibi negatif durumlar, normal doğum şansını azaltarak sezaryen doğum ihtimalini artırır.’’

ÇOKLU GEBELİKLERDE DOĞUM NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR ?

Çoklu gebeliklerde doğum zamanının, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olduğunu aktaran Dr. Karaalp, ’’Çoklu gebeliklerde doğum, tekiz gebeliklere oranla daha erken gerçekleşebilir. Tekiz gebelikler için normal zaman 37.-42. hafta arasıdır. Çoklu gebeliklerde henüz zaman anlamında çok net bir bilimsel görüş olmasa da genel manada gebelikte yaşanan bir problem yok ise bebeklerin plasentalarının ya da su keselerinin ortak olup olmamasına göre değişmekle birlikte 36. – 37. haftalarda gerçekleştirilecek doğum bebek ve anne sağlığı açısından ideal kabul edilir. Çoklu gebeliklerin %70’lik bir kısmı genellikle 35 ile 38. haftalar arasında gerçekleşir’’ şeklinde konuştu.

VİDEO: HAMİLEYKEN HAMİLE KALDI (DÜNYADA12, TÜRKİYE’DE İLK)

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.